English version

Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy - detail akce

Termín: 25.9.2020 17:01 - 22.11.2020 17:00

Město/obec: Prachatice

Místo konání: Národní muzeum - Muzeum české loutky a cirkusu

Popis místa konání: Velké náměstí 43, Prachatice

Muzeum sídlí v historickém centru městské památkové rezervace Prachatice, přímo na Velkém náměstí ve starobylém měšťanském domě.

Druh akce: výstava

Popis akce

Přijměte pozvání na výstavu, díky které s námi můžete nahlédnout do půl století staré historie ochrany šumavské přírody. Před 55 lety byla na Šumavě díky obrovskému úsilí a nadšení několika lidí vyhlášena chráněná krajinná oblast a začal se odvíjet pozoruhodný a napínavý příběh, který bychom vám chtěli nyní vyprávět.

V hlavní roli se představí tajemná a krásná šelma – rys ostrovid. Vypravíme se také po stopách kočky divoké, za krákáním kdysi vzácného krkavce a zapátráme v historii po osudu vlků, kteří se už vícekrát snažili znovu osídlit svůj dávný šumavský domov.

Klíčovou úlohu v našem vyprávění hrají také lidé: šumavští obyvatelé, lesníci, ochranáři a milovníci zdejší svérázné krajiny. Zde jsou jména jen ně kterých z nich: Ladislav Vodák, Ludvík Kunc, Eliška Nováková, Pavel Trpák či Štefan Zatroch. Touto výstavou bychom chtěli vyjádřit dík všem nadšencům, jejichž zásluhou bylo v 80. letech minulého století vypuštěno na Šumavě 17 divokých slovenských rysů. Velký dík patří také všem, kteří se dnes podílejí na ochraně odkazu našich předků, a není jim lhostejná budoucnost přírodního bohatství v srdci Evropy.

Zastavte se na chvíli a ponořte se s námi do příběhu Šumavy. Je to náš společný příběh, protože osud šumavských rysů, vlků a unikátní přírody je v našich rukou.

Srdečně zvou Josefa Volfová a Luděk Toman, autoři výstavy

 

Program akce

Vernisáž výstavy proběhne 25. září 2020 od 17 hodin v rámci muzejní noci
Po vernisáži proběhne komentovaná prohlídka výstavy.

19:00-22:00 Z fotopasti - divoká zvířata nejen ze Šumavy, promítání
19:30 - komentovaná prohlídka výstavy

 

Organizátor akce

Název: Národní muzeum - Muzeum české loutky a cirkusu, Hnutí DUHA Olomouc, Správa NP Šumava, Muzeum Šumavy, p. o.

E-mail: loutky.cirkus@nm.cz

Telefon: 388 385 716

Web: http://www.nm.cz

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr