ANKETA

Šelmí hlídky mě chrání!

Děkujeme za Váš zájem, ale anketa je již bohužel uzavřena. Můžete však navštívit další zajímavá místa našich stránek. Například zde se dozvíte, jak nás můžete snadno podpořit.

Šelmy jsou v ohrožení a potřebují naši pomoc

Hnutí DUHA již více než 14 let pracuje na ochraně velkých šelem na našem území. Spolupracuje se správci lesů i mysliveckou jednotou. Desítky dobrovolníků takzvaných Vlčích hlídek svou neustálou přítomností přímo v terénu odrazují pytláky od jejich záměru šelmy lovit. Monitorují výskyt a pohyb těchto velkých šelem, měří nalezené stopy, fotograficky dokumentují, případně pořizují sádrové odlitky a sbírají trus nebo srst šelem na genetické a potravní analýzy. Tyto informace pak předávají expertům státní ochrany přírody.

Aktivita dobrovolníků je zesílena na podzim a v zimě, kdy je pro pytláky snazší šelmy vystopovat a jejich zimní srst je cennější trofejí. Členové Vlčích hlídek také informují obyvatele a návštěvníky hor o výskytu šelem a snaží se vyvracet nepravdivé mýty o nebezpečnosti těchto zvířat pro člověka.

Řekli o šelmích hlídkách

Je třeba ocenit práci Vlčích hlídek Hnutí DUHA, jejichž cílem je kromě sledování výskytu šelem narušování anonymity pytláků a s ní spojený pocit beztrestnosti.
RNDr. Dana Bartošová, Správa CHKO Beskydy
Ti chlapci znechucují případné lovce šelem, a to je dobře.
Výtvarník a znalec šelem Ludvík Kunc na otázku MF Dnes: Co si myslíte o Rysích hlídkách?
Zejména Vlčí a Rysí hlídky považujeme za jeden z nejúčinnějších způsobů ochrany velkých šelem na našem území.
Agentura ochrany přírody a krajiny v dopise Hnutí DUHA Olomouc ze dne 27. 9. 2006