Český projekt, který má pomáhat návratu vzácných šelem do Beskyd, se probojoval do finále mezinárodní soutěže o grant od evropské outdoorové asociace. Každý může pomoci několika  kliknutími myši – o konečném pořadí do konce rozhodnou lidé hlasováním na internetu.

Návrh Hnutí DUHA Olomouc se v konkurenci 74 projektů dostal do finále soutěže, kterou pořádá European Outdoor Conservation Association (EOCA): nezisková organizace evropské asociace outdoorových  firem.  Ve finálním hlasování kategorie Nature, kterou podporuje německý National Geographic, se utká celkem šest projektů z celého světa.

Český projekt se nyní drží na skvělém druhém místě a získal takřka třetinu všech hlasů veřejnosti. Online hlasování, které potrvá do 1. dubna, se každý může zúčastnit na www.outdoorconservation.eu/project-voting-category.cfm?catid=3.

Projekt Hnutí DUHA spočívá v pokračování úspěšných vlčích hlídek, které chrání vzácné šelmy před pytláky, nebo mapování pohybu vlků a rysů na obou stranách česko–slovenské hranice. Důležitou součástí jsou také programy na školách a vzdělávací projekty v horských obcích.

Hnutí DUHA Olomouc se ochranou vzácných šelem v Beskydech zabývá už deset let. Právě zkušenosti a odborné výsledky jsou důvodem, proč se návrh probojoval až do finále. Návratu rysů a vlků do českých hor brání hlavně pytláci, kteří odstřelují vzácná zvířata..  Více o práci, kterou Hnutí DUHA Olomouc v projektu chystá, najdete na www.selmy.cz/ochrana/eoca

„Rysi nebo vlci patří mezi nejvzácnější klenoty naší přírody. Náš projekt je má chránit před pytláky a napomoci jejich návratu do českých hor. Je pro nás velkým závazkem, že v silné konkurenci se náš projekt dostal až do finále a že se těší i slušné podpory veřejnosti.  Soutěž však pokračuje a pomoci nám může každý hlas,řekl Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc.

 Nezisková organizace EOCA sdružuje 70 společnosti z celé Evropy, které podnikají v outdoorovém sektoru.  Jejím cílem je podporovat projekty, jež přispívají k zachování životního prostředí a divoké přírody. Soutěž  o nejlepší projekty organizuje každý rok. Projekt Hnutí DUHA Olomouc byl jedním ze tří nominovaných firmou RockPoint. Více na www.outdoorconservation.eu/about-us.cfm.

 Zdeňka Šimková z Asociace ekologických organizací Zelený kruh dodala: „Již od roku 2006 spolupracujeme s firmou Rock Point při výběru projektů ekologických organizací, které následně bojují o úspěch v grantovém řízení EOCA. Je skvělé, že za dobu trvání této akce, byly naše organizace úspěšné již třikrát. To svědčí o kvalitě českých ekologických organizací, které dokáží uspět se svými projekty v tak široké mezinárodní konkurenci. 

 „Jsme velmi potěšeni, že naše členství v EOCA a spolupráce se Zeleným kruhem v rámci grantových řízení této prestižní organizace umožňuje již několik let přinášet nemalé finanční prostředky pro ochranu životního prostředí v České republice. Je pro nás velmi motivující, že máme možnost pracovat s velmi kvalitními projekty tak, jak je tomu i v letošním roce v případě projektu ochrany vzácných šelem v Beskydech. Pevně věříme, že s masivní podporou české veřejnosti tento projekt zvítězí ve veřejném hlasování a získaný grant výrazně pomůže při realizaci projektu,“  řekl Tomáš Skala ze společnosti Rock Point.