English version

Projekt Ochrana vekých šelem a migračních koridorů v Západních Karpatech

Rys ostrovid (foto Karel Brož)Projekt Hnutí DUHA Olomouc na ochranu velkých šelem v Beskydech se v konkurenci 74 projektů dostal do finále mezinárodní soutěže, kterou pořádá European Outdoor Conservation Association (EOCA): nezisková organizace evropské asociace outdoorových  firem.  Ve finálním hlasování kategorie Nature, kterou podporuje německý National Geographic, se zvítězil v konkutenci šesti projektů z celého světa.

Český projekt spočívá v pokračování úspěšných vlčích hlídek, které chrání vzácné šelmy před pytláky, nebo mapování pohybu vlků a rysů na obou stranách česko–slovenské hranice. Důležitou součástí jsou také programy na školách a vzdělávací projekty v horských obcích, ochrana důležitých migračních koridorů a výkupy klíčových pozemků.

Hnutí DUHA Olomouc se ochranou vzácných šelem v Beskydech zabývá už deset let. Právě zkušenosti a odborné výsledky jsou důvodem, proč se návrh probojoval až do finále. Návratu rysů a vlků do českých hor brání hlavně pytláci, kteří odstřelují vzácná zvířata.

Hlavní aktivity projektu:

Monitoring VH

Monitoring VHMonitoring VH

Monitoring velkých šelem (dobrovolníci vlčích hlídek dokumentují výskyt velkých šelem a chrání šelmy před pytláky).

biokoridor

Výkupy klíčových pozemků ležících v důležitých migračních koridorech velkých šelem, aby byla dlouhodobě zajištěna migrace v rámci Západních Karpat.

 Infostanky

Osvětová práce na místní úrovni: vzdělávací programy na školách, informační stánky na vesnických poutích.

Další informace

Podrobnější popis projektu

Tisková zpráva společnosti Hnutí DUHA, Zelený Kruh, Rock Point k vítězství projektu Hnutí DUHA Olomouc (3.4.2012).

 

Vlci

Foto: Karel Brož


Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr