English version

Odměna za dopadení pytláka velkých šelem

Hnutí DUHA vyplatí odměnu 100 000 korun
za oznámení, jež povede k usvědčení pachatele, který ilegálně zastřelil rysa, vlka nebo medvěda. Pro tento účel vyhlašuje i sbírku.

Zastřelená rysice

Zastřelili rysí mámu

Začátkem června 2004 někdo nedaleko hranice národního parku na Šumavě postřelil samici rysa. Po několika hodinách vykrvácela. Pitva ukázala, že před pár týdny se jí narodila tři koťata. Mláďata, opuštěná někde ve skrytu doupěte, musela během několika dnů umřít hlady.

Vyhubí velké šelmy pytláci?

Bohužel nejde o žádný ojedinělý případ. Odhaduje se, že za posledních dvacet let mohlo být u nás u nás ilegálně odstřeleno nejméně 500 těchto krásných kočkovitých šelem. Ze čtrnácti rysů označených na Šumavě vysílačkou pytláci pravděpodobně zabili už osm. V anonymním průzkumu Akademie věd z oslovených 204 myslivců na Šumavě, v severních Čechách a Jeseníkách dvacet přiznalo, že zastřelilo rysa, z toho tři ulovili více než jedno zvíře.

Výsledek ilegálního lovu? Rysové z našich hor a lesů rychle mizí. Populace rysů v ČR od roku 1998 klesla asi o třetinu. Populace v Jeseníkách a v severních Čechách jsou na pokraji zániku. Pytláci ohrožují také malou skupinku vlků v Beskydech.

Odměna

Přesto se doposud nepodařilo žádného pytláka usvědčit. Příčina: lidé často vědí, kdo v obci rysa zastřelil, ale mlčí. Hnutí DUHA se proto rozhodlo, že vypíše odměnu 100 tisíc korun pro toho, kdo oznámí ilegální zabití rysa, které povede k usvědčení a odsouzení pachatele. Podrobné podmínky. K výzvě se připojila i Českomoravská myslivecká jednota, která s Hnutím DUHA na dopadení pytláků spolupracuje.

Více informací:

Význam odměny

Předpokládáme, že vypsaná odměna bude mít dvojí smysl. Za prvé se snad podaří najít a usvědčit alespoň jednoho pytláka - což by mělo odstrašující účinek pro další. Za druhé předpokládáme, že lovci budou méně střílet už jen díky samotné vypsané odměně. Zatím se totiž nemuseli obávat, že jejich čin někdo oznámí. Napříště už takovou jistotu mít nebudou. Přitom na vesnici nebo v mysliveckých sdruženích se máloco utají. Zastřelení rysi se probírají v hospodách a vědí o nich sousedé. Jenomže doposud chyběla svědectví nebo důkazy.

Sbírka

Zároveň vypisujeme sbírku, která má umožnit další navýšení nabízené částky. Prvních 20 tisíc laskavě věnoval soukromý dárce z Moravy. Přidáte se také vy? Peníze se skládají na zvláštním kontě - transparentním účtu, o kterém rozhoduje nezávislá správní rada. Podrobnosti

Podpořte práci Hnutí DUHA

S organizací kampaně jsou samozřejmě spojeny velké náklady. Práce Hnutí DUHA se neobejde bez finanční pomoci lidí, jako jste Vy. Pokud se domníváte, že práce, kterou pro ochranu, je užitečná, zvažte prosím, zda nám můžete menší částkou pomoci. Můžete podpořit práci celého sdružení Hnutí DUHA, nebo konkrétní projekty Vlčí a Rysí hlídky

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr