English version

Velké šelmy potřebují vaši podporu.

Staňte se přítelem velkých šelem!

Vlci, rysi a medvědi pomalu nacházejí opět místo v našich horách. Jejich samovolný návrat však není snadný. Nejvážnější hrozbu představuje nelegální lov - pytláctví -, ale jsou zde i další problémy: například vzrůstající zástavba a migrační bariéry v oblastech, kudy se velké šelmy přemisťují mezi horskými masivy.

zastřelený rys z Beskydmigrační bariéry ztrpčují zvířatům život...

Projekty Hnutí DUHA

Místní skupina Olomouc, jejíž působnost sahá do všech koutů ČR, se ochraně šelem věnuje intenzivně od roku 2002, kdy začínala v Beskydech a navázala na práci národní kanceláře (centra) Hnutí DUHA. Projekty Hnutí DUHA jsou kvalitní a potřebné, několikrát je podpořily české a zahraniční nadace nebo Ministerstvo životního prostředí.

Konkrétní úspěchy

Dloudobá práce již přinesla konkrétní úspěchy. Díky desítkám dobrovolníků vlčích hlídek se například podařilo snížit množství nelegálně kladených návnad a lépe zmapovat výskyt velkých šelem. Při modernizaci železnice jsme prosadili výstavbu podchodů pod železnicí, kudy budou moci šelmy (a další velcí savci) migrovat. Nejen beskydské lesy jsou díky Hnutí DUHA pro šelmy zase o něco bezpečnější.

Tím však naše práce nekončí. Ročně organizujeme desítky besed na školách i v obcích a šíříme pravdivé objektivní informace o velkých šelmách mezi stovky místních obyvatel. Díky informačním setkáním a koordinaci aktivit se zlepšuje komunikace mezi místními obyvateli, ochránci přírody a myslivci. Vyvracíme zažité pověry a zbavujeme tak strachu z návratu šelem návštěvníky a obyvatele hor.

informační stánek na pouti na Prašivéinformační stánek na Dni Země v Ostravě

Smysluplná a potřebná práce

rysí stopa, foto Karel Brož

Práce olomoucké pobočky Hnutí DUHA na ochraně vzácných šelem tedy má smysl. Shodují se na tom i odborníci a instituce, které s námi spolupracují. Bohužel, všechnu práci nemůžeme dělat jen dobrovolně. Pro pokračování celého neziskového projektu je proto nesmírně důležitá finananční podpora lidí, jako jste vy.

Velmi si vážíme každého drobného příspěvku. Zvažte, prosím, zda můžete pomoci. I malý příspěvek - například několik stokorun - má smysl.

Možnosti podpory

Pokud se rozhodnete podpořit práci Hnutí DUHA Olomouc na ochraně velkých šelem, ať už jednorázově nebo pravidelným darem, stačí nás informovat vyplněním jednoduchého dárcovského formuláře nebo na adrese pratele@selmy.cz.

Pokud se vám líbí fotografie z našich fotopastí, můžete náš projekt Ochrany a monitoringu velkých šelem jednorázově podpořit zakoupením kalendáře s šelmí tématikou, šelmího trička, tašky a jiných doplňků, knih a dvd o šelmách, protimedvědích sprejů a fotopastí, obrazů Ludvíka Kunce nebo fotografií ve skleněném rámečku (euroklipu) na obchod.selmy.cz.

Další možností podpory je navýšit odměnu nabízenou za informace vedoucí k odhalení pytláků velkých šelem nebo podpořit práci Hnutí DUHA při ochraně rysů na Šumavě.

 

Přátelé velkých šelem

foto Karel Brož

Pokud se rozhodnete přispívat Hnutí DUHA Olomouc alespoň 250 Kč měsíčně, stanete se jedním z Přátel velkých šelem. Pravidelně vás budeme informovat o probíhajících aktivitách na ochranu unikátní přírody včetně jejích živých klenotů - vlků, rysů a medvědů. 

 obrázek rysa - samolepka

 

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr