English version

Medvěd

Medvědí stopy jsou snadno rozeznatelné podle tvaru i velikosti. Otisk přední i zadní tlapy je pětiprstý (obr. 1). Pátý prst se však někdy otiskne jen velmi slabě (obr. 2, šipka). Zadní stopa připomíná otisk bosé nohy člověka (3), z předního chodidla se běžně otiskuje jen přední část. Silné drápy jsou otištěny jako hluboké dírky před stopou (4).

  stopy medvěda - přední a zadnípřední stopa medvěda - vyznačený pátý prst

zadní stopa medvěda ukázkově otištěná v blátě; foto: Leona Machalovápřední stopa medvěda - silné drápy

Medvědí trus vypadá velmi různorodě: jako 3–6 cm tlustý válec, nepravidelná hromada nebo i řídké lejno podobné kravskému (5-8). Charakteristická je rozpoznatelnost jednotlivých součástí způsobená nedokonalým trávením. Během vegetační sezóny obsahuje množství semen či slupek lesních plodů, protože se medvědi živí hlavně rostlinnou potravou. Dále může trus obsahovat zbytky hmyzu (krovky brouků), pecky třešní nebo chlupy.

 trus medvěda - válcovitýtrus mevěda - čerstvý

  trus medvěda řidší s listím borůvektrus medvěda s peckami třešní

Medvědi si také občas označují některé stromy (nejčastěji jehličnaté, z daleka viditelné) drásáním a vyhryzáváním kůry (9-12) a otíráním o ně se „parfémují“ pryskyřicí.

 stromy poškozené medvědem (Rumunsko)strom podrápaný medvědem (Slovensko)

 

medvědí záhryzy do smrku (Slovensko)silné záhryzy medvěda do stromu

Tyto pobytové znaky lze ovšem někdy zaměnit za loupání jelení zvěří (13), popř. dlabání datlovitých ptáků (14), kteří způsobují podobná poškození stromů. Jelení zvěř loupe kůru tak, že ji spodními zuby podebere a trhnutím hlavy nahoru sloupne. Na stromě pak zůstávají cáry kůry viset shora (15).

 loupání kůry jelení zvěřípoškození vrby datlovitými ptákydetail kůry poškozené jelení zvěří

Proto je důležité věnovat pozornost tomu, zda jsou v kůře patrné rovnoběžné otisky drápů, záhryzy (16) nebo zbytky srsti medvěda, zachycené v pryskyřici či na zdrsnělém povrchu (17).

 detail záhryzu medvědích zubůchlupy medvěda zachycené v pryskyřici; foto: L. Machalová

Můžete se setkat také s pařezy nebo shnilými stromy, které rozhrabal medvěd při hledání potravy ve starém dřevě (kukly mravenců, larvy hmyzu atd., 18). Jedná-li se o práci medvěda, měly by být patrné rovnoběžné mohutné drápance (19), popř. i zachycené chlupy. Pařezy totiž často rozhrabávají také jezevci a datlovití ptáci (20).

kmen rozhrabaný medvědem kvůli mravencům dřevokazůmdetail kmenu - drápance

 tento pařez klováním

Autoři fotografií: Miroslav Kutal, Leona Machalová, Michal Bojda, Martin Krupa, Emanuel Pokorný a další.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr