Již druhá mrtvá rysice byla nalezena letos v Moravskoslezských Beskydech. Místní chatař našel její tělo v úterý poblíž Butořanky pod Lysou horou. Podle porovnání se snímky z fotopastí Hnutí DUHA se jedná s největší pravděpodobností o dvouletou rysici Lauru, která letos v létě vodila dvě koťata.

Foto: Dana Bartošová

 

Dvě Lauřina zhruba pětiměsíční mláďata mají bez matky minimální šanci na přežití ve volné přírodě. Nejsou sice již závislá na mateřském mléce, ale nedokáží si sama ulovit svou hlavní potravu, kterou je srnec, mohla by teoreticky jen kratší dobu přežívat na menších savcích, jako jsou drobní hlodavci. Není vyloučené, že se vyhladovělá mláďata mohou objevit i v blízkosti lidských obydlí. Ochránci proto žádají veřejnost, aby jakékoliv informace o pozorování rysích koťat z širšího okolí Lysé hory hlásili AOPK ČR, Správě CHKO Beskydy (tel. 607 837 854, e-mail beskydy@nature.cz ) nebo posílali e-mailem Hnutí DUHA na stopy@selmy.cz.

Rysice Laura (vlevo dole) s hledanými koťaty

 

Nalezená mrtvá rysice vážila jen 10 kg a měla otevřenou zlomeninu zadní nohy. Pitva zvířete, která by měla určit přesnou příčinu smrti, bude provedena příští týden na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně.

Pro beskydskou populaci rysa ostrovida je smrt Laury citelnou ztrátou i proto, že jde letos už o druhou rysici, která vodila nebo mohla porodit mláďata. Tělo rysice Lenky, sledované i pomocí telemetrického obojku v letech 2011–2012 v rámci projektu AOPK ČR „Monitoring velkých šelem v EVL Beskydy“, bylo v dubnu tohoto roku nalezeno v kolejišti železniční trati v Mořkově. Pitva rysice o váze 18,6 kg ukázala dobrý výživný stav zvířete, frakturu na lebce, známky prašiviny a drobné úlomky olova v podkožním tuku, které však nebyly ohrožující na životě. Jednoznačnou příčinu smrti se nepodařilo prokázat. Dle plodů zjištěných v děloze bylo zjevné, že rysice očekávala narození tří mláďat. Rysice Lenka za dobu života odchovala minimálně 9 koťat. Jeden z jejích synů je kocour Kryštof, který se již druhým rokem pohybuje v Moravském krasu.

Jedinou rysicí Moravskoslezských Beskyd, u které bylo letos potvrzeno rozmnožování, tak zůstává rysice Draža, dnes již sedmiletá rysí matka, kterou Hnutí DUHA sleduje na fotopastech od roku 2010. Právě Laura byla Dražina dcera z roku 2015, která obsadila vhodné biotopy v širším okolí Lysé hory. Lauřina mláďata byla po dlouhé době první koťata, která jsme v okolí Lysé hory zaznamenali, ztráta této mladé rysí matky je tedy obzvláště bolestivá“, řekl Miroslav Kutal, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc.

 „Budeme rádi, když se nám lidé ozvou, pokud někde opuštěná rysí koťata uvidí. Zvýší se tak šance na jejich přežití. Ztráty každého jedince z málo početné okrajové populace v Beskydech je velká škoda,“ konstatovala Dana Bartošová z AOPK ČR, Správy CHKO Beskydy.  

 „V současné době žije v CHKO Beskydy a jejím okolí kolem 10 dospělých rysů.  Mezi nimi jsou i potomci uhynulé rysice Lenky. Kupříkladu rysí kocour, který se letos zabydlel v Moravském krasu, je podle genetické analýzy jejím synem. Rys je typicky lesním druhem, k přežití potřebuje rozsáhlé území a to vše ho činí poměrně zranitelným. Je ohrožen nelegálním lovem i stále častějšími střety s dopravou,“ řekl František Jaskula ze Správy CHKO Beskydy.

Na monitoringu a ochraně velkých šelem v Beskydech i v jiných oblastech se podílejí také dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek. Noví zájemci o mapování se mohou na www.selmy.cz  přihlásit na úvodní seminář na Třeštíku, který se koná první listopadový víkend.

 

Kontakty:

Dana Bartošová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy, 607 837 854, dana.bartosova@nature.cz

Miroslav Kutal, Hnutí DUHA Olomouc a Ústav ekologie lesa, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně, 728 832 889,  miroslav.kutal@hnutiduha.cz