PŘIDÁM SE K OCHRÁNCŮM VELKÝCH ŠELEM

Staňte se i vy ochráncem velkých šelem a darujte jim ochranu. Každá pomoc je velká pomoc.

Pokud se vám formulář nenačítá správně, využijte pro darování naši darovací stránku, kde můžete nastavit pravidelný i jednorázový dar.

 

Pro dlouhodobou ochranu šelem je třeba především soustavná podpora. 
Zvažte proto prosím pravidelné měsíční dárcovství.

Koukněte se, jak se nám spolu s podporou vás, ochránců šelem, v loňském dárce dařilo monitorovat velké šelmy na českém území!

Fotopast v Pošumaví zachytila mladého rysa, loňského potomka Laury. Jedná se o zhruba ročního rysa v typické letní srsti, která není až tolik huňatá. Toto odrostlé loňské kotě se sice ještě stále objevuje v teritoriu své matky, ale již se o sebe stará samo, tedy především si musí samo lovit vlastní kořist. Je to pro odrůstající rysy náročné období a někteří z nich druhý rok života z přirozených příčin nepřežijí.

Rys je zvíře s převážně noční či soumračnou aktivitou, světlou část dne tráví obvykle odpočinkem někde ve skrytu – v houští či členitém terénu, velkou část času věnuje hygieně, případně protahování a zívání. Na záběru je také vidět, jaké velké tlapy má rys oproti zbytku těla. V zimě se díky těmto velkým tlapám dokáže pohybovat po vyšší vrstvě sněhu, aniž by se bořil. Má tak převahu oproti své kořisti, která má problém mu v hlubším sněhu uniknout.

V jedno deštivé srpnové ráno začala přímo před naší fotopastí v Orlických horách dovádět smečka vlků. Sedm vlčat se chvíli přetlačuje o to, kdo z nich bude vládnout pařezu, později se přetahují o kost a dokonce také o nalezenou pet lahev. I takovéto hrátky pomáhají vlčatům se připravit na budoucí život ve smečce a nám odhalují skrze tyto záběry jednotlivé vlčí charaktery. Zároveň nám však ukazují i velice nagativní dopad společnosti na přirozenou krajinu. Myslíte, že by si vlk měl v přirozeném prostředí hrát s pet lahví? 

Na prvním záběru můžete vidět rysici Lauru s jedním z jejích dvou koťat, narozených v minulém roce. Na záběru se zhruba tříměsíční kotě vydává v doprovodu své matky na obhlídky teritoria. V tomto období svého života se kotě musí naučit především samostatně lovit. Druhý záběr nám odkryl nové informace o rysím kocourovi Hansovi, který se z místa svého narození přesunul na úplně opačný konec Šumavy. Tento záběr nás opravdu potěšil. Přinesl totiž několik důležitých údajů. Rys se na záběru otáčí, takže v jednu chvíli získáme oboustrannou dokumentaci zvířete. Ta je klíčová pro identifikaci a další sledování šelmy. Na tomto místě jsme také našli vzorky pro genetickou analýzu - vzorek trusu a taky chlupů, které tady Hans zanechal při značkování skály.

Vlčata z Vraních hor si během teplých zářijových dní chodila opakovaně hrát do lesní tůně. U té bylo letos zachyceno pět vlčat, v předchozím roce sedm a v roce 2020 vlčata čtyři. Jedná se tedy o oblíbenou vlčí atrakci. K tůni se velké šelmy vrací k ránu a během dne se u ní vystřídají také jeleni a divočáci. 

Ve vlčích teritoriích však nejsou jen bezpečná místa, skýtající klid pro hry a odpočinek. Každý rok se v české krajině rozrůstají sítě silnic a zástavba, které jsou nebezpečné pro vlky i další zvířata. Proto potřebujeme, aby šelmí zájmy a bezpečný průchod krajinou někdo hájil. Darujte Hnutí DUHA Šelmy pro zajištění lepší ochrany vlčích domovů.

Rádi byste darovali jako firma? Chcete, aby ochranu velkých šelem podporoval váš zaměstnavatel? Máte jiný dotaz? Kontaktujte naši fundraiserku: 

Petra Geržová

Péče o dárce a dárkyně