Zaostřeno na šelmy - podpořte jejich návrat do českých hor

Pojďme společně chránit velké šelmy! Sbírka prodloužena do 30. června!

Přidejte se k ochráncům velkých šelem a pomozte nám tak podnikat praktické kroky k jejich ochraně - monitorovat jejich výskyt, vzdělávat veřejnost či školit terénní dobrovolníky.

Pokud se vám formulář nenačítá správně, využijte pro darování naši darovací stránku, kde můžete nastavit pravidelný i jednorázový dar.

 

Pro dlouhodobou ochranu šelem je třeba především soustavná podpora. 
Zvažte proto prosím pravidelné měsíční dárcovství.


Podívejte se, jak díky vašim darům můžeme monitorovat velké šelmy na našem území.

Z tohoto záběru máme opravdu velkou radost! Po delší době se na našich fotopastech opět ukázala rysice Amálka. Je to naše "stará známá", kterou sledujeme na fotopastech v Pošumaví již šestým rokem. Hned zpočátku ale měla namále, neboť ji pravděpodobně srazilo auto. Naštěstí se ze zranění sama dobře zotavila, což dokazuje i fakt, že v posledních letech opakovaně přivádí na svět mláďata.


Podívejte se na video s naší terénní mapovatelkou z Pošumaví, která nám pověděla o tom nejcennějším, co můžeme u rysa zkoumat a jak se třeba i dobrovolníci Rysích a Vlčích hlídek zapojují do ochrany šumavských rysů. 💩Na fotopasti se nám poprvé ukázala rysice Čertice se svými potomky v březnu loňského roku. Tehdy žila ještě celá rysí rodina společně na nejzazším východním okraji Pošumaví. Všichni tři rysové, které zaznamenala naše stařičká fotopast, mají méně kontrastní tmavé fleky, takže jejich určování a vzájemné rozlišení tak připomínalo spíše detektivní práci.  


V následujících měsících se obě koťata osamostatnila od matky a vydala se hledat svůj nový domov. Jsou již zcela nezávislé na své matce a musí se sami vypořádat se všemi nástrahami života a lovit si vlastní kořist. Naštěstí to vypadá, že oba sourozenci kritické období zvládli. Jako první o sobě dal vědět kocour Janosch. Ukázal se v Rakousku, kde ho zachytily fotopasti zdejších spolupracovníků. Pak se vydal na cestu zpět a nyní se nám fotí v Novohradských horách.   Na následujícím videu jsme pro Vás připravili sestřih unikátních záběrů různě starých rysích koťat. Nejmenší koťata nám identifikaci podle skvrnění rozhodně neulehčují; s oblibou se motají pod nohama matce a nejsou pořádně vidět, jsou hravá a neposedná, ráda útočí na fotopasti, případně na své sourozence. Chvilku neposedí a získat tak záběry, na základě kterých je pak budeme moci vždy rozpoznat, je někdy dost komplikované.


S naší terénní mapovatelkou Pepčou jsme se tentokrát vydali zkontrolovat fotopast na jedno místo, které mají rysové v oblibě. Podívejte se, jak jsme byli úspěšní.


Naše fotopasti zachytily rysa jménem Kukulín při značkování, které má u rysů typický průběh: dospělý samec či samice přichází k výraznému místu, přičichne k němu a otře se o něj lící a krkem. Proceduru zakončuje označením močí. Někdy celou proceduru i vícekrát zopakuje. Zvíře se většinou otírá na potřísněném místě, a proto je zde možné následně často najít rysí chlupy.


Na videu naše terénní pracovnice Pepča, která dlouhodobě mapuje rysy a vlky v oblasti Pošumaví, odebírá vzorky rysích chlupů ze skály. Popisuje správný postup odběru pro získání cenných genetických informací, které jsou důležité pro výzkum a ochranu těchto vzácných šelem. 


Rádi byste darovali jako firma? Chcete, aby ochranu velkých šelem podporoval váš zaměstnavatel? Máte jiný dotaz? Kontaktujte naši fundraiserku:

Petra Geržová

Petra Geržová

Péče o dárce a dárkyně