English version

„Při focení jelenů přede mnou prošli dva vlci"

26.9.2019, Aleš Chmelíček, Šelmy.cz

Monitoring vlků probíhá už od od roku 2016 také v Lužických horách. První přesvědčivé nálezy měli dobrovolníci Vlčích hlídek v této oblasti v lednu roku 2018, kdy se podařilo zdokumentovat typické stopní dráhy, strženou kořist či trus. Nyní je výskyt vlků v Lužických horách již potvrzen také fotomonitoringem a genetickými analýzami. Aleši Chmelíčkovi se však během záři podařilo stát na chvíli přímou součástí skrytého života tamních šelem.

Fotografie náhodného setkání s lužickohorským vlkem; zdroj: Aleš ChmelíčekJeden ze dvou vlků, které měl autor fotografie to štěstí pozorovat během září v Lužických horách

 

Dva vlky zpozoroval v polovině září Aleš Chmelíček při fotografování lužických jelenů. Díky vybavení mohl toto nečekané setkání také zdokumentovat a nyní by se s Vámi prostřednictvím našeho webu rád podělil o krásnou momentku z vlčího života.

„Scéna tak, jak se stala, se mi navždy vryje do paměti. Při focení jelenů v Lužických horách jsem při výstupu do svahu zaregistroval pohyb a v němém úžasu jsem zjistil, že asi 40 metrů ode mne prochází vlk. Byl jsem mimo jeho zorné pole. Hned co se vzpamatuji … poklekám, zaměřuji vlka do hledáčku a spouštím sekvenci fotoaparátu. Odkláním zrak od hledáčku a spolu s prvním registruji druhého vlka (byli asi 6 metrů od sebe), který musel v době focení vystoupit z protilehlé rokle, tento už mě odhalil. V poklusu dohnal svého druha a oba zmizeli v členitém terénu. Usedl jsem ke stromu a s úsměvem na tváři si vychutnával tento nevšední zážitek."

 

Děkujeme panu Chmelíčkovi za sdílení jeho zážitku i krásné fotografie.


Fotogalerie

Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr