Otrávená liška a káně. To jsou zatím potvrzené oběti neznámého traviče, který smrtelné návnady nastražil poblíž lovecké chaty na Velkém Polomu v Chráněné krajinné oblasti Beskydy. V lesích v okolí Dolní Lomné je objevili dobrovolníci Vlčích hlídek, které každoročně organizuje Hnutí DUHA Olomouc, aby chránili vzácné šelmy před pytláky a monitorovali jejich výskyt. Hnutí DUHA a Správa CHKO Beskydy po nahlášení podezřelých nálezů mrtvých zvířat místo prověřili a objednali toxikologický rozbor, který později potvrdil jejich otravu karbofuranem.


Ekologická organizace také ihned podala trestní oznámení na neznámého pachatele a případem se začala zabývat policie. Zatím však bez úspěchu. Po dvou měsících vyšetřování proto vyšetřovatelé žádají veřejnost o další informace, které by je mohly k pachateli přivést.

Co je karbofuran?
Několik kapek jedu karbofuranu dokáže zabít v podstatě jakéhokoli živočicha. Dříve byl v zemědělství využíván jako pesticid proti širokému spektru škůdců. Od roku 2008 je v České republice i v celé Evropské unii zakázán, bohužel jeho nepovolené zásoby stále umožňují pytlákům takto trávit lišky, vydry či dravce. Otrávená návnada se ale může stát osudnou jakémukoli zvířeti, které s ní přijde do kontaktu. Jed je smrtelný také při vdechnutí či kontaktu s kůží. Způsobí ochrnutí dýchacího svalstva a zvíře se udusí.

Případy travičství karbofuranem nejsou u nás bohužel nijak vzácné. V minulých týdnech například otrávil zatím neznámý pachatel celé hnízdo vzácného orla mořského nedaleko jihočeské Bechyně u Tábora. Nevyřešený je také dva roky starý případ otravy telemetricky sledované rysice Tessy v Národním parku Bavorský les. Návnadou byl tehdy kadáver srnce, do nějž někdo nasypal zakázaný pesticid. Z okolí Beskyd pochází případ otrávené samice orla skalního, která byla do zdejší přírody vypuštěna ze speciální záchranné stanice v Bartošovicích. Přímo v chráněné krajinné oblasti Beskydy však byla otrávená návnada nalezena poprvé.

Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc řekl:


Šetření na místě. Foto: M. Kutal„V únoru našli naši dobrovolníci Vlčích hlídek nedaleko lovecké chaty u Velkého Polomu mrtvou lišku a kunu. Později jiný dobrovolník na stejném místě objevil další mrtvou lišku a káni s kusem návnady v zobáku. Káně ležela v křečovité poloze a neměla žádné náznaky zranění, což bylo indikací otravy. Bohužel toxikologický rozbor otravu kabofuranem potvrdil.

„Celé Beskydy jsou oblastí výskytu zákonem chráněných velkých šelem – vlka, rysa a medvěda. Ti se mohou, stejně jako celá řada zvláště chráněných dravců, na nalezených kadáverech přiživovat. Nyní tak jsou ohrožováni nejen pytláky se střelnými zbraněmi, ale i zákeřnými traviči. Nechali jsme provést nutné analýzy, které přítomnost karbofuranu v mrtvých zvířatech potvrdily. Nyní usilujeme o řádné šetření případu a žádáme rovněž veřejnost o pomoc při pátrání. Zároveň nabádáme k obezřetnosti při nálezu uhynulého zvířete v přírodě. Veřejnost má možnost podezřelé případy hlásit Hnutí DUHA nebo přímo na Policii ČR.Jiří Lehký a Dana Bartošová ze Správy CHKO řekli:

„Traviči pokládají otrávené návnady, aby se zbavili tzv. „škodné“. Ve své nenávisti vůči šelmám a dravým ptákům si patrně neuvědomují, že karbofuran je vysoce nebezpečný nervový jed, smrtelný i pro člověka. O to důsledněji by vůči případům travičství měly postupovat orgány činné v trestním řízení a nebezpečnost tohoto počínání by se měla promítnout i do výše trestu. Použití karbofuranu a jiných nebezpečných jedů k trávení zvířat je v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, se zákonem na ochranu zvířat proti týrání, se zákonem o myslivosti a s trestním zákonem. To, že se otrávená zvířata našla u lovecké chaty, vysoko v horách, vrhá nedobré světlo na místní myslivce – buď nevědí, co se děje v jejich revíru, nebo je travič jeden z nich.“