English version

Vlci se po sto letech vrací do Belgie

17.1.2018, Šelmy.cz

Na severu Belgie byla po více než sto letech potvrzena přítomnost vlka. Znamená to, že se tyto ikonické šelmy oficiálně vracejí do všech zemí kontinentální Evropy, v nichž byly v minulosti vyhubeny.

Foto: Karel Brož

Poté, co se v polovině roku 2017 potvrdil výskyt vlka v Lucembursku, byla Belgie poslední evropskou zemí, kde doklady o návratu šelmy zatím chyběly. Již v roce 2011 se sice objevily náznaky vlčí přítomnosti v pohoří Ardény na jihovýchodě země, nepodařilo se ji však prokázat. To se změnilo 2. ledna tohoto roku, když telemetricky sledovaná vlčice překročila severní hranici země.

Jde o mladou vlčici původem z Německa, která dostala sledovací GPS zařízení v říjnu 2016. Asi dvouletou samici vědci pojmenovali Naya. Koncem minulého roku se Naya vydala hledat si nové teritorium a partnera, se kterým by založila vlastní smečku. V období Vánoc přešla napříč celé Nizozemsko a dorazila až do Belgie. Za pouhých 10 dnů urazila 500 kilometrů, úspěšně překonala množství rušných silnic a podařilo se jí uniknout pozornosti lidí v jedné z nejhustěji osídlených zemí Evropy.

Podle dat pravidelně přicházejících z obojku se vlčice Naya v Belgii pohybuje v okolí vojenského prostoru v Beringenu. Není to nic překvapivého – vlčí smečky na území stávajících i zrušených vojenských prostorů jsou známé také z Rakouska a Německa. Zpravidla jsou to lesnaté oblasti s dostatkem zvěře a omezeným pohybem lidí, tedy ideálními podmínkami pro mladou vlčí rodinu.

Všichni teď budeme s napětím sledovat, zda Naya v Belgii zůstane a podaří se jí zde založit první smečku po více než století.

MARTINA DUŠKOVÁ

Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr