JSEM OCHRÁNCE VELKÝCH ŠELEM, DARUJI PRAVIDELNĚ

Pojďte společně s námi chránit velké šelmy a začněte darovat pravidelně. Staňte se i vy OCHRÁNCEM VELKÝCH ŠELEM. Každá koruna se počítá.

Pokud se vám formulář nenačítá správně, využijte pro darování naši darovací stránku, kde můžete nastavit pravidelný i jednorázový dar.

 

Každý dar je velká pomoc. Děkujeme.

Podívejte se, jak se nám spolu s podporou vás, ochránců šelem, v loňském dárce dařilo monitorovat velké šelmy na českém území!

Z tohoto záběru máme opravdu velkou radost! Po delší době se na našich fotopastech opět ukázala rysice Amálka. Je to naše "stará známá", kterou sledujeme na fotopastech v Pošumaví již šestým rokem. Hned zpočátku ale měla namále, neboť ji pravděpodobně srazilo auto. Naštěstí se ze zranění sama dobře zotavila, což dokazuje i fakt, že v posledních letech opakovaně přivádí na svět mláďata.


Naše fotopast zachytila odrostlého rysího kocoura Janosche v Novohradských horách. Je už zcela nezávislý na své matce a musí se sám vypořádat se všemi nástrahami života. Podívejte se, jak tráví dny na svém oblíbeném místě.


Naše fotopasti zachytily rysa jménem Kukulín při značkování, které má u rysů typický průběh: dospělý samec či samice přichází k výraznému místu, přičichne k němu a otře se o něj lící a krkem. Proceduru zakončuje označením močí. Někdy celou proceduru i vícekrát zopakuje. Zvíře se většinou otírá na potřísněném místě, a proto je zde možné následně často najít rysí chlupy.


V jedno deštivé srpnové ráno začala přímo před naší fotopastí v Orlických horách dovádět smečka vlků. Sedm vlčat se chvíli přetlačuje o to, kdo z nich bude vládnout pařezu, později se přetahují o kost a dokonce také o nalezenou PET láhev. I takovéto hrátky pomáhají vlčatům se připravit na budoucí život ve smečce a nám odhalují skrze tyto záběry jednotlivé vlčí charaktery. Zároveň nám však ukazují i velice negativní dopad společnosti na přirozenou krajinu. Myslíte, že by si vlk měl v přirozeném prostředí hrát s PET láhví?

 


Vlčata z Vraních hor si během teplých zářijových dní chodila opakovaně hrát do lesní tůně. U té bylo letos zachyceno pět vlčat, v předchozím roce sedm a v roce 2020 vlčata čtyři. Jedná se tedy o oblíbenou vlčí atrakci. K tůni se velké šelmy vrací k ránu a během dne se u ní vystřídají také jeleni a divočáci.


Ve vlčích teritoriích však nejsou jen bezpečná místa, skýtající klid pro hry a odpočinek. Každý rok se v české krajině rozrůstají sítě silnic a zástavba, které jsou nebezpečné pro vlky i další zvířata. Proto potřebujeme, aby šelmí zájmy a bezpečný průchod krajinou někdo hájil. Darujte Hnutí DUHA Šelmy pro zajištění lepší ochrany vlčích domovů.


Rádi byste darovali jako firma? Chcete, aby ochranu velkých šelem podporoval váš zaměstnavatel? Máte jiný dotaz? Kontaktujte naší fundraiserku:

Petra Geržová

Petra Geržová

Péče o dárce a dárkyně