Úspěšnou reprodukci má za sebou nejméně 8 smeček ze severních a západních Čech. Potvrdil to monitoring tzv. Vlčích hlídek Hnutí DUHA, ale také informace od dalších mapovatelů, lesníků či správ chráněných území. Potomci se narodili přeshraničním smečkám v Orlických horách a na Broumovsku, v Lužických horách, na Šluknovsku, v Českém Švýcarsku a v Krušných horách. Zatím se nepodařilo potvrdit rozmnožování v oblasti Ralska, kde zoologové evidovali vlčata každoročně od roku 2014.

 

Záběry vlčat pochází z fotopastí Hnutí DUHA Olomouc a od Romany Hajasové


Mláďata se už pošesté narodila vlkům na Broumovsku

Šestým rokem přivedly na svět své potomky smečky z Broumovska. Genetické analýzy už v roce 2017 prokázaly, že vlci do oblasti přišli ze západního Polska. V současnosti  Vlčí hlídky monitorují na česko-polském pomezí 3 smečky. Minimálně ve dvou z nich se letos narodila vlčata. Dokazují to záběry z fotopastí Hnutí DUHA Olomouc i od polských lesníků, kteří dlouhodobě sledují vlky z teritoria v Javořích horách. 

Také v nedalekých Orlických horách přivedli vlci na svět mláďata. Jejich trvalý výskyt tu od minulého roku potvrzoval monitoring Vlčích hlídek. Důkazy o narození vlčat ale zatím přinesl jen polský lesní pracovník, kterému se několik vlčích potomků podařilo na začátku října zachytit na video.

 

Vlčata, Broumovsko 2021; zdroj: Hnutí DUHA OlomoucVlčata z jedné z broumovských smeček, léto 2021; zdroj: Hnutí DUHA Olomouc


I přes masivní těžbu se vlčatům daří v Lužických horách

Reprodukci zdokumentovaly Vlčí hlídky také u smečky z Lužických hor. Přesto, že zde od minulého roku narůstá objem těžby kůrovcového dřeva, našli místní vlci dostatek klidných lokalit, kde se jim daří vychovat mláďata. Podle záběrů z fotopastí jsou malí vlci minimálně čtyři, rozmnožování tu Vlčí hlídky potvrdily už podruhé v řadě. Kromě zachycení vlčích ratolestí při fotomonitoringu došlo v Lužických horách také k ojedinělému pozorování mláďat turisty. Ačkoliv jsou taková setkání lidí s vlky vzácná, pokud k nim dojde, jedná se často právě o mladé, zvědavé jedince.

 

Vlčata, Lužické hory, léto 2021; zdroj: Hnutí DUHA Olomouc

Vlčatům se daří i v Lužických horách, zde na snímku z letošního srpna; zdroj: Hnutí DUHA Olomouc

 
Na Děčínsku a v Krušných horách se rozmnožily česko-německé vlčí smečky

Na severozápadě Čech se o vlčí populaci dělí Česká republika s Německem. Oproti minulému roku se letos na česko-německém pomezí podařilo Vlčím hlídkám potvrdit narození potomků ve smečce na Šluknovsku. Vlčata se ale dle informací zástupců Správy Národního parku České Švýcarsko narodila také v této chráněné oblasti.

V Krušných horách se pohybuje zhruba 12 vlků. Ne všichni však náleží k jedné smečce. K reprodukci tu tak letos došlo jak u nejstarší krušnohorské vlčí rodiny, která se pohybuje zhruba ve středu tohoto česko-německého pohoří, tak také u nově zformované smečky na východě Krušných hor.

 

Vlčata, Šluknovsko, léto 2021; zdroj: Hnutí DUHA OlomoucTaké na česko-německém pomezí se vlčím smečkám narodila mláďata, zde např. snímky ze Šluknovska;

zdroj: Hnutí DUHA Olomouc


Vlky v Ralsku ohrožovala v posledních letech těžba, onemocnění prašivinou, srážky na silnicích i pytláctví

Navzdory důkladnému monitoringu se letos Vlčím hlídkám prozatím nepodařilo potvrdit rozmnožování u smečky v oblasti Ralska. První vlci sem znovu přišli z Německa a Polska v roce 2014 a přivedli tu na svět mláďata, v Čechách poprvé po mnoha desetiletích. Od té doby se u nich každým rokem podařilo zdokumentovat úspěšnou reprodukci. Proč letos nemají Vlčí hlídky ani Správa Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův kraj prozatím žádné důkazy o potomcích smečky, není jisté.

V posledních letech ralské vlky ohrožovala narůstající těžba na Kokořínsku, která se nevyhnula ani Národní přírodní rezervaci Pecopala-Břehyně. Loni bylo z fotopasťových záběrů také patrné, že se jednotliví členové smečky potýkali s prašivinou (infekční parazitické onemocnění). Přesto se v Ralsku v minulém roce narodila minimálně 4 vlčata. Zároveň zde došlo v minulosti k několika srážkám vlků s vozidlem. Naposledy se takový případ stal letos na jaře u obce Dolní Krupá. Smečce škodilo i pytláctví. Poslední případ zastřelení prokázala pitva u vlčice, kterou loni na podzim našli mrtvou u silnice nedaleko Doks místní myslivci.Barbora Černá, koordinátorka Vlčích hlídek na Kokořínsku a v Ralsku, řekla:

„To, že se nám v oblasti Podbezdězí a Ralska zatím nepodařilo reprodukci prokázat, by mohlo nasvědčovat i možnosti, že loni nalezená mrtvá, bezuchá vlčice, u níž se prokázala příčina smrti zastřelením, mohla být vlčicí rodičovského páru.”


Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, k vlčí reprodukci uvedl:

„Údaje o rozmnožování vlků jsou jedny z klíčových informací o tom, jak se kriticky ohroženému druhu v Česku vede. Jsou také hlavním výchozím zdrojem pro mapu vlčích teritorií v Česku, na jejímž sestavení spolupracujeme s dalšími českými i zahraničními partnery ze sousedních zemí.”

 

Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek na Děčínsku, okomentoval:

„Velmi nás potěšilo, že jsme i letos získali záznamy vlčat na Šluknovsku a v Lužických horách, a že se reprodukci podařilo potvrdit také v Národním parku České Švýcarsko. Všechna tato území byla do značné míry postižena kůrovcovou kalamitou a mnohdy nevhodnými zásahy k jejímu potlačení. Nejvýznamnější místní biotopy ohrožené těžbou se Hnutí DUHA snaží ochránit v příslušných správních řízeních. Ohleduplné lesní hospodaření přinese užitek nejen vlkům, ale také dalším chráněným druhům a lidem.”


Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách, k reprodukcím uvedla:

„Potvrzení narození vlčat ve východní části Krušných hor je pro nás velkou novinkou. Tuto část pohoří velmi aktivně monitoruje jedna z našich dobrovolnic, které za dokumentaci tamních vlčat patří velký dík. I tentokrát se mláďata narodila také smečce pohybující se ve střední části Krušných hor. Jedná se již o třetí generací této vlčí rodiny. Potvrzení rozmnožování tentokrát vychází z poznatků jednoho z německých krušnohorských mapovatelů.”


Kontakty:


Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně 

Email: miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel.: 728 832 889 


Barbora Černá, koordinátorka Vlčích hlídek na Kokořínsku a v Ralsku 

Email: barbora.cerna@hnutiduha.cz, tel.: 778 969 368


Radek Kříček, koordinátor Vlčích hlídek na Děčínsku

Email: radek.kricek@hnutiduha.cz, tel.: 723 435 156


Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách 

Email: stepanka.kadlecova@hnutiduha.cz, tel.: 608 983 426

 


 

Monitoring šelem v severních a západních Čechách letos podpořili: