English version

Mrtvá vlčice z Kokořínska v sobě měla zbytky střely

30.11.2020, AOPK ČR, Hnutí DUHA Olomouc

Příčinou úmrtí vlčice, nalezené před třemi týdny na Kokořínsku, bylo pravděpodobně zastřelení. Ve své tiskové zprávě to uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR), jejíž pracovníci zvíře zajistili a převezli na pitvu. Prvotní ohledání a rentgenový snímek odhalily zbytky střely v oblasti hlavy a temene. Velmi podobný případ se přitom odehrál už před rokem na Mělnicku. Podobně jako nyní byla vlčice nalezena v příkopu u silnice mezi obcemi Konětopy a Sudovo Hlavno. Zatřelení jako příčinu smrti prokázala až pitva.


Takto byla vlčice nalezena před třemi týdny mezi Dubou a Ždírcem; zdroj: AOPK ČR

 

Na mrtvou psovitou šelmu upozornili v neděli 8. listopadu členové místního mysliveckého spolku. Šelma ležela u silnice mezi obcemi Dubá a Ždírec v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj. Jedná se už o druhý zdokumentovaný případ upytlačeného vlka v České republice. První se odehrál před více než rokem u obce Konětopy na Mělnicku. Hnutí DUHA Olomouc a AOPK ČR tehdy podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Vypátrat viníka se však policii nepodařilo. I v současném případě podala AOPK ČR trestní oznámení [1]. Vzhledem k tomu, že v České republice nebyl doposud úspěšně vyšetřen ani jeden případ pytláctví velké šelmy, doufáme, že vyšetřování tentokrát povede ke zdárnému konci a pachatele odhalí.  

Pitvu provádějí vědci z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Výsledky provedené genetické analýzy již potvrdily, že se jedná o zvíře z takzvané středoevropské nížinné populace – tedy vlků, kteří do České republiky přišli z oblasti německé Lužice. Příbuznost se smečkou, která se dlouhodobě pohybuje na Kokořínsku, se zjišťuje.

 

Vlčici v regionu zachytily před její smrtí také fotopasti Vlčích hlídek

Zabitou vlčici sledovali před jejím úmrtím také Vlčí hlídky z Hnutí DUHA Olomouc, které na Kokořínsku i v dalších oblastech monitorují život vlků. Jejich kordinátorka Barbora Černá uvedla: Díky tomu, že vlčici chybělo pravé ucho, byla jasně identifikovatelná. Vlčice způsobila škody na hospodářských zvířatech a vyfotila se na soukromé fotopasti u obce Víska. Nám se její záznamy podařilo pořídit ještě v okolních lesích. Ze snímků také víme, že se pohybovala ve společnosti nejméně jednoho dalšího vlka."

 

Přesto, že záběr z fotopasti není nejkvalitnější, je na něm vidět vlčice, vlčice, jíž schází ucho. První do záběru vchází jiný vlk, vlčice se objevuje až jako druhá; zdroj: Hnutí DUHA Olomouc

 

 
Šelmy a dravci se u nás stávají oběťmi pytláků," uvádí ředitel AOPK ČR František Pelc

„Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný. Není ale bohužel novinkou, že šelmy a dravci se u nás stávají obětmi pytláků – letos na jaře byl v Beskydech zastřelen rys Olda, na Pálavě otrávený vzácný dravec luňák červený, na Litoměřicku orel mořský a výčet by mohl pokračovat. Bohužel se ani v jednom případě policii nepodařilo viníka vypátrat. Doufám, že policie jej tentokrát skutečně odhalí, už jen proto, že je v regionu již druhý případ,“ komentuje František Pelc, ředitel AOPK ČR.

„Víme, že přítomnost velkých šelem může vzbuzovat nelibost, třeba u chovatelů hospodářských zvířat. Nepředpokládáme však, že by to byli právě chovatelé, kdo po vlcích střílí. Stát chovatelům případné škody na hospodářských zvířatech hradí, je možné získat finance i na preventivní zabezpečení stád. Zkušenosti z Německa ukazují, že dobré zabezpečení dokáže odvrátit 80–95 % vlčích útoků. Právě proto také u nás stát poskytuje na zabezpečení hospodářských zvířat dotace ve výši 100 %. Snažíme se vysvětlit, že klíčové je, aby si vlci nezvykli chodit do ohrad. Vlci plní v naší přírodě důležitou roli – pomáhají totiž snižovat počty přemnožených prasat divokých, jelenů a srnců, kteří působí škody v lesích a na polích v řádech miliard korun ročně.  Divoce žijící zvířata tvoří podle výzkumů více než 98 % vlčí potravy, hospodářská zvířata maximálně 2 %,“ dodává František Pelc. 

 

Poznámky: 

[1] Úmyslné usmrcení kriticky ohroženého druhu živočicha v rozporu s ust. § 50 odst. 2  zákona o ochraně přírody a krajiny je trestným činem ve smyslu ust. § 299 odst. 2 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, v platném znění.

 

Fotomonitoring a další aktivity Vlčích hlídek v oblasti Kokořínska letos podpořil také Nadační fond Avast a Středočeský kraj.

 

Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr