English version

Lov a potrava rysa ostrovida

Základní fakta:

RysRys
Foto: Karel Brož

 

Útok ze zálohy

Zatímco vlk testuje vytrvalost zvěře, rys zkouší její ostražitost. Pozoruje zvěř z vyvýšeného nebo dobře krytého místa, poté se připlíží do její bezprostřední blízkosti (max. 30 metrů). Překvapí ji a pronásleduje ji na vzdálenost 20‒50 (100) metrů. Pokud se mu ji během těchto několika desítek metrů nepodaří dostihnout, nechá ji být. To, že rys číhá na kořist na stromě, odkud jí skáče za krk, je pouze pověra. Při tomto počínání by nejspíš padl únavou: ve skutečnosti se musí ve svém teritoriu neustále přemisťovat a slídit.

 

Menší kopytníci i menší šelmy

Nejčastější potravu rysa je u nás převážně srnčí zvěř, ale např. v Alpách mohou tvořit významnou část potravy i kamzíci. Kořistí se mohou stát i menší jeleni, laně, selata divokých prasat nebo mufloni. Někteří rysové často pronásledují a zabíjejí lišky. Ve Švédsku bylo prokázáno, že rysové dokázali početnost lišek významně regulovat.

Složení rysí potravy na Šumavě podle analýz trusu (počet vzorků byl 122; frekvence výskytu  znamená, v kolika % vzorků byl daný druh kořisti přítomen).

Druh kořisti srnec hlodavci jelen zajíc ptáci divočák liška muflon kočka
Frekvence
výskytu (%)
61,5 45 26,2 20,5 19,7 13,1 6,5 3,3 2,4

 Zdroj dat v tabulce: Fejklová, Červený.2003. Je liška mlsnější než rys? Myslivost 51 (11):2003, str. 23-25.


 Pomalý jedlík

Menší zvířata (hlodavce, zajíce, ale také lišky) zabíjí rys kousnutím do hlavy, kdežto větší kořist (spárkatou zvěř) vahou těla srazí k zemi a zakousnutím do hrdla či týla jí láme vaz. Nepodaří-li se mu zvíře dostihnout, nechá ho být. Větší kořist rysové načínají většinou od kýt, a pokud nejsou vyrušeni, pravidelně se k ní vracejí. Na rozdíl od vlků však nejsou schopni překousnout silné kosti. Pokud není rys při lovu úspěšný, vydrží hladovět i několik dní. Zdechlinu na rozdíl od vlků pozře jen výjimečně, většinou konzumuje pouze čerstvou kořist, kterou sám ulovil.

rys při návratu ke stržené lani; foto: Hnutí DUHA Olomouc

Víte, že... jeden rys strhne za rok asi 50‒70 kusů spárkaté zvěře? Svou přirozenou kořist však zcela nevyhubí nikdy. Jeho domovský okrsek pokrývá území desítek mysliveckých honiteb, početní ztráty srnců, případně jelenů tedy nejsou v jednotlivých honitbách příliš významné.

 

Obrana ulovené kořisti před konkurenty

Rys se z ulovené kořisti snaží zkonzumovat co nejvíc, naráz však nezvládne více než 1,5‒3 kg svaloviny. Ke svému úlovku se ‒ pokud není vyrušen ‒ vrací několik dní, s přestávkami i více týdnů. Několik takových případů se podařilo zdokumentovat i v Beskydech, např. u Bílého Kříze. Často kořist překrývá trávou, listím nebo sněhem, výjimečně ji vytáhne i do rozsochy stromu, patrně aby úlovek uchránil před liškami nebo jinými potravními konkurenty.


Kořist rysaKořist rysa
Srny stržené ve Vsetínských vrších a Javornících se rys snažil maskovat trávou, listím a sněhem (Foto: Miroslav Kutal, Vlado Trulík).

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr