English version

Rozmnožování a mláďata

Od února do března rysové opouštějí své obvyklé trasy, intenzivně značkují své teritorium a vydávají se hledat partnera. V tuto dobu můžeme slyšet i výrazné, daleko slyšitelné uaaum, případně i prskání a další hlasové projevy. Vlastní páření rysů je poměrně krátké, předchází mu však časté pozdravování partnerů jemným drcáním čel a vzájemným ošetřováním srsti.

Po deseti týdnech březosti, nejčastěji v květnu, rodí samice v houštině, na skále nebo pod vývratem stromu jedno až čtyři (nejčastěji dvě) mláďata, která zůstávají s matkou až do období dalšího páření. Během této doby se od ní naučí vše, co potřebují k samostatnému životu.

rysi rodinkarysi rodinka
Rysice s dvěma půlročními koťaty zaznamená monitoringem Hnutí DUHA v roce 2009 v Moravskoslezských Beskydech pomocí speciálních fotopastí.

 

Život mladého rysa

Rys Rys

Pokud je rysí rodina v úkrytu vyrušena, matka koťata odnese na jiné místo. Samec se na výchově mláďat nepodílí. 

Samostatným lovcem se rys stává zhruba ve věku jednoho roku, kdy má kompletní trvalý chrup. V březnu, v době páření, mladí rysi matku opouštějí, ale někdy se k ní poté na čas vrátí. Postupně však ocházejí najít si vlastní domovské území. Ne všechna mláďata se však dožijí dospělosti - často jich až polovina do doby osamostatnění zahyne. 

rysice s koťaty; foto: J. Vogeltanzrysí kotě na stromě; foto: J. Vogeltanz

Samice pohlavně dospívají ve dvou letech, samci o rok později. Rysové jsou schopni reprodukce relativně dlouho: do 14‒17 let věku. Ve volné přírodě se dožívají až 17, v zajetí i 25 let.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr