English version

Stopovat šelmy se začnou už za měsíc učit noví dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek

11.9.2020, Šelmy.cz

Noví dobrovolníci se již brzy začnou učit jak poznat vlčí stopu, jak zjistit, zda v lese žije rys či jak vypadá medvědí strom. To vše je totiž součástí seminářů pro zájemce o účast v tzv. Vlčích a Rysích hlídkách. Školení plná přednášek i praktických ukázek stopování se rozjíždí již v říjnu!

Pozvánka na semináře

 

Do Česka zasahovalo v minulém roce 18 vlčích teritorií, rysi obývají lesy Šumavy, Pošumaví, Beskyd i Javorníků a na slovensko-českém pomezí se pravidelně pohybuje také několik medvědů. Všechny tyto velké šelmy u nás monitorují dobrovolníci z řad tzv. Vlčích a Rysích hlídek pod hlavičkou Hnutí DUHA Olomouc. Noví zájemci, kteří se chtějí dozvědět více o životě vlků, rysů a medvědů a podílet se s námi na jejich monitoringu, se mohou přihlásit na jeden z úvodních seminářů. První z nich se uskuteční už za měsíc v Lužických horách.


Právě tyto vzácné záběry ze skrytého života velkých šelem máme jen díky intenzivnímu monitoringu, který je založený na spolupráci s dobrovolníky. Jedním z témat úvodních školení je tak např. i metoda fotomonitoringu.


Semináře tvoří odborné přednášky i praktická ukázka stopování

Školení jsou vždy celovíkendová a přinesou účastníkům základní informace o životě velkých šelem či přednášky českých i zahraničních odborníků z Hnutí DUHA, správ chráněných krajinných oblastí a dalších odborných institucí. Na účastníky čeká ale především praktická ukázka stopování formou celodenní pochůzky v terénu, seznámení se s metodami monitoringu a správným způsobem záznamu dat. Program odborných seminářů doplňuje večerní promítání dokumentárních filmů i záběrů z fotopastí, jež zachycují život velkých šelem v jejich přirozeném prostředí. 

 

Praktická ukázka stopování na loňském semináři

Vlčí a Rysí hlídky provádějí nejrozsáhlejší monitoring velkých šelem v Česku

Semináře organizuje Hnutí DUHA Olomouc především jako formu zaučení nových zájemců o tzv. Vlčí a Rysí hlídky. Jedná se o vyškolené dobrovolníky, kteří monitorují naše tři největší šelmy v lokalitách jejich výskytu. Tím se nejen podílejí na vědeckém výzkumu formou tzv. citizen science (občanské vědy), ale také pomáhají tyto ohrožené druhy chránit před případnými pytláky a zvyšují povědomí o životě vlků, rysů a medvědů mezi místními obyvateli i turisty.


Reportáž o Vlčích a Rysích hlídkách

 

V současné době naše aktivity zahrnují Rysí hlídky v Pošumaví a Novohradských horách, monitoring a ochranu všech tří velkých šelem v oblasti Beskyd a Javorníků, mapování kočky divoké v rámci moravsko-slovenského pomezí a vlčí monitoring na rozsáhlém území od Bílých Karpat přes Jeseníky, Broumovsko, Ralsko, severní Čechy, Krušné hory až po Pošumaví. Proto se i školení pro nové dobrovolníky konají v šesti různých oblastech v rámci celého Česka:

 

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek, řekla:

Vlčí a Rysí hlídky fungují již 21 let a je očividné, že zájem veřejnosti o ně neutuchá. Loňských seminářů se zúčastnilo bezmála 150 nováčků a letošní se rychle plní. Monitoring velkých šelem je kapacitně i časově náročný, proto je zapojení velkého množství dobrovolníků významným přínosem. Díky školení se zájemci přiučí faktům o vlcích, rysech, medvědech i přírodě obecně, což může mimo jiné obohatit i jejich samotný pobyt v ní a zároveň pomoci nám ve vyvracení mýtů o těchto vzácných a často nepochopených zvířatech u laické veřejnosti.”


Kontakty

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích a Rysích hlídek, kristyna.fridrichova@hnutiduha.cz, tel.: ​775 049 551

 


 
Semináře se mohou uskutečnit také díky finanční podpoře Ministerstva životního prostředí, Ministerstva vnitra, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Olomouckého kraje a nadace Euronatur:
 
FotogalerieCopyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr