English version

Aktuální úvodní semináře

Jakmile napadne první sníh, vyrazí naše Vlčí a Rysí hlídky opět do hor chránit zdejší ohrožené velké šelmy. Pro nové zájemce jsou připravené úvodní semináře, na kterých se dozvědí vše potřebné pro monitoring velkých šelem a jejich ochranu.

Kdo jsou Vlčí a Rysí hlídky?

stopováním šelem získávají Vlčí hlídky podklady pro ochranu šelem; foto: Miroslav Kutal

Dobrovolníci Vlčích a Rysích hlídek, tzv. hlídkaři, při pravidelném procházení terénu vyhledávají pobytové znaky (stopy, trus, srst aj.) velkých šelem i dalších chráněných druhů. Dokumentují nalezené stopy, odebírají vzorky pro analýzy DNA či potravy a na vytipovaná místa umisťují fotopasti pro dlouhodobé sledování pohybu velkých šelem.

Systematický monitoring území, kde se velké šelmy vyskytují, slouží k získání podkladů pro odhad početnosti šelem či jejich chování a zvyků. Dobrovolníci svou přítomností v horách a hlášením nelegálních masitých návnad (tzv. újedí) také znesnadňují případné pokusy o pytláctví. Více o práci Vlčích a Rysích hlídek.

Získávání poznatků o výskytu, zvyklostech i možném ohrožení vzácných šelem jako nezbytných podkladů pro jejich ochranu vyžaduje množství lidských kapacit a času stráveného v terénu. Dobrovolníci zapojení do Vlčích a Rysích hlídek jsou v tomto směru významnou pomocí.


Chcete-li se do hlídek zapojit, přihlaste se na jedno z úvodních školení pro nové dobrovolníky
(jde o stejné či podobné semináře v různých termínech a místech, ze kterých si zvolte dle Vašich časových a místních možností).


 

Uplynulé semináře:

Krušné hory: 11.-13.10.2019 Vejprty
Broumovsko: 18.-20.10.2019 Vernéřovice
Liberecko: 1.-3.11.2019 Mařenice
Beskydy: 8.-10.11.2019 Třeštík
Javorníky: 15.-17.11.2019 Huslenky
Jeseníky: 29.11.-1.12.2019 Lipová-Lázně
Šumava a Pošumaví: 6.-8.12.2019 Michlova Huť u Vimperka, Farma Michlovka
Český ráj: 14.-16.2.2020 Hodkovice nad Mohelkou

  

Děkujeme všem zúčastněným zájemcům o Vlčí a Rysí hlídky!

Další semináře proběhnou na podzim 2020.

Hlídkaři u jedné ze základen

 

Co vás čeká?

Na úvodním školení se dozvíte potřebné informace o tom, jak hlídky probíhají, jak je organizován monitoring výskytu velkých šelem i dalších chráněných druhů, jak velké šelmy žijí, čím jsou užitečné a další zajímavosti z jejich ekologie a biologie. Seznámíte se zde s dalšími (staršími i novými) účastníky hlídek. Naučíte se poznávat pobytové znaky zvířat (nejen velkých šelem) přímo v terénu a budete mít možnost diskutovat o problematice ochrany šelem a přírody s odborníky v tomto oboru.

Rys Olda zachycený na fotopasti v Javorníkách

 

Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr