Režisér Jan Svatoš si včera přebral ocenění v kategorii „Zelená planeta“. Mezinárodní porota na filmovém festivalu T-FILM ocenila jeho snímek  Causa Carnivora, který vznikl v produkci Hnutí DUHA Olomouc. Film uspěl navzdory silné konkurenci: hlavní cenu si odnesl snímek Je s námi konec z produkce National Geographic, v němž se jako průvodce objevil Leonardo di Caprio.

Svatošův dokument se již dříve probojoval do soutěžních sekcí na několika prestižních tuzemských festivalech, cena v Ostravě je jeho první proměněná nominace. Symbolicky tak navazuje na úspěchy jeho známého filmu divoČINY, který filmové téma o hledání české divočiny otevřel v roce 2013. Spolu s kameramankou Romi Strakovou tak tento tvůrčí tandem získal celkově již deváté ocenění.

„Každé ocenění nás jako tvůrce pochopitelně těší – v případě Causy Carnivory mi ale ještě větší radost dělají šelmy, které se u nás pomalu zabydlují,“ řekl režisér Jan Svatoš. Na pódiu poděkoval nejen štábu a producentům, ale také všem dobrovolníkům vlčích hlídek, kteří pečují o nápravu představy veřejnosti o velkých šelmách.

„V době, kdy jsme film dokončili, se vlci na Kokořínsku teprve nesměle zabydlovali, dnes máme dokonce i „naše“ první vlčata, o rysech nemluvě. Zbývá si jen přát, aby lidé nadále nacházeli odvahu a dokázali s šelmami soužít. Náš film dokazuje, že to možné je. Koneckonců, jsou šelmy, kdo udělal první vstřícný krok. Nyní jsme na tahu my, lidé…“ dodává režisér Jan Svatoš.

Causa Carnivora měla vlastní distribuci, film se promítal více než 50x po celé České republice. Natáčel se v Německu, Polsku, na Slovensku a v ČR.