Agenturu vyšetřuje policie, zkoumá, zda neporušila zákony


Ústeckou cestovní kancelář M plus travel vyšetřuje policie. Zkoumá, zda se nedopustila trestného činu tím, že na internetových stránkách nabízel turistům možnost ulovit přísně chráněného rysa ostrovida. Mluvčí severočeské policie Šárka Poláčková Deníku potvrdila, že případ zřejmě převezmou ústečtí vyšetřovatelé.


Majitel cestovky Antonín Fedorjak se za nabídku odstřelu chráněné šelmy omluvil. Ochránce přírody ani myslivce tím však neuspokojil. "Omluva byla příliš obecná," reagoval Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty. Podle Fedorjaka případ způsobila chyba pracovnice, která nabídku z internetových stránkách neodstranila. "Veřejně jsme se za to všem omluvili," říká Fedorjak. Tvrdí, že nabídka na odstřel byla na webových stránkách už od roku 1991. Jelikož nabídku prý nikdo nevyužil, pracovníci kanceláře ji nebrali na zřetel a zapomněli ji odstranit poté, co byl v roce 1992 odstřel rysů zakázán.


Fedorjakovo tvrzení však vyvrací zjištění novinářů. Ti ho před několika dny oslovili jako zájemci o odstřel rysa. "Je vzácný a bude to drahý, jako bejk," uvedl majitel cestovní kanceláře na dotaz redaktora MF DNES, která na případ jako první upozornila. Z jeho výroků vyplývá, že věděl také o tom, že šelma se legálně střílet nesmí. "Je chráněnej, ale docela se rozmnožil. V nabídce je už delší dobu, nemyslím, že byste se nechytli," prohlásil tehdy Fedorjak.


Obhajobu majitele cestovní kanceláře zpochybňují také zjištění Deníku. Podle informací, které má náš list k dispozici, má totiž cestovní kancelář M plus travel internetové stránky až od roku 1997. Vté době byl již rys pět let chráněný. "V roce 1991 jsme měli tuto nabídku pouze v tištěných materiálech, na web se dostala nedopatřením někdy v roce 2000," reagoval Fedorjak na zjištění Deníku. Kromě policistů případ zkoumá i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). "Zřejmě podáme trestní oznámení. Více budeme vědět v pondělí," uvedl Pavel David z ústeckého pracoviště ČIŽP. Za prokázaný odstřel rysa totiž hrozí fyzické osobě pokuta sto tisíc korun, cestovní kancelář jako právnická osoba by mohla dostat pokutu až dva miliony.RADEK NOHL, DALIBOR DOSTÁL