English version

Chovatelé začínají využívat k ochraně stád pastevecké psy

15.3.2018, Šelmy.cz

Hnutí DUHA Olomouc zprostředkovalo nákup štěněte pasteveckého psa plemene Kangal pro chovatelku ovcí v Lužických horách, jejíž stádo napadli vlci na jaře roku 2016. Základním předpokladem pro štěně vychovávané k ostraze hospodářských zvířat jsou rodiče, kteří mají zkušenosti s ochranou stád ovcí před útoky vlků. Jedním z mála těchto správně fungujících chovů pasteveckých psů je hospodářství Petera Hataly v obci Brusno nedaleko Banské Bystrice.

 

Štěně a jehně vyrůstají pospolu.

 

Chovatel používá pro ochranu svých stád ovcí při volné pastvě mimo jiné několik jedinců pasteveckého plemene Kangal, jejichž potomci aktuálně prožívají zhruba osmý týden života a pomalu si začínají zvykat na svůj budoucí život s novou ovčí rodinou, kterou budou chránit před útoky velkých šelem. Kromě účinné ochrany ovcí patří mezi povahové výhody rodičů také akceptace neznámých lidí v teritoriu. Právě tyto vlastnosti dělají z jejich potomků velmi vhodné adepty ke strážení hospodářských zvířat také na pastvinách v České republice.

Peter Hatala představil chovatelce ovcí z Lužických hor metodu výcviku pasteveckých psů, kterou již mnoho let s úspěchem aplikuje a která je přenositelná také do podmínek pastvy a chovu ovcí v České republice. Pokračování ve správném výcviku vybraného štěněte a zejména jeho navázání na nové stádo v Lužických horách přispěje k účinné ochraně ovcí.

 

Pětiminutový dokument o tradici a současném využití pasteveckých psů na Slovensku.

 

Výchova a výcvik pasteveckého psa jsou popsané i v publikaci vydané Hnutím DUHA Olomouc Pastevečtí psi, kterou je možné zdarma stáhnout v elektronické podobě. Z této publikace vybíráme část věnující se výchově a výcviku štěněte.

K základům výchovy dobrých pasteveckých psů patří výběr vhodného psa, jeho sblížení se zvířaty, které zajistí, že se pes bude zdržovat v jejich blízkosti, a náprava nežádoucího chování, jejímž prostřednictvím dosáhneme toho, že pes bude spolehlivý a pozorný. Jako ochránce se pes začne projevovat sám od sebe – takto se chová instinktivně a není třeba ho to učit. U některých psů jsou však tyto projevy silnější než u jiných.

Tradiční výchova pasteveckých psů je značně nesystematická. Například v Gruzii, Rumunsku a u kmene Navahů v jihozápadní části USA se od mladých psů očekává, že se budou učit od starších, a za prohřešky se jim dostává poměrně tvrdých trestů. Psy, kteří se neustále něčím proviňují, a štěňata považovaná za nezpůsobilá pastevci zanedbávají, zabíjejí nebo se jich zbavují jiným způsobem.

Pokud pořizujeme pastevecké psy na farmu, kde tito psi nikdy nebyli a kde se nenacházejí žádní dospělí psi, od nichž by se mohli učit, využijeme při výchově formálnější systém, který se s úspěchem používá v mnoha zemích včetně Polska a Slovenska. Hlavní prvky tohoto systému jsou popsány níže. Přestože se v textu mluví o ovcích, vztahují se zmíněné principy i na ostatní hospodářská zvířata.

JIŘÍ BENEŠ

Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr