Kde rys ostrovid zije? Jakym zpusobem? Kolik miva mladat? Jak pocetna je jeho populace v Ceske republice? Muze ublizit cloveku? Nejen na tyto otazky odpovida Jaroslav Cerveny z Ustavu biologie obratlovcu Akademie ved Ceske republiky, ktery je v tomto smeru jednim z nejvetsich ceskych odborniku.

* Rys ostrovid kdysi byval naprosto beznou soucasti prirody. Kdy tomu tak prestalo byt a proc?

"Tato selma byla skutecne rozsirena naprosto po cele Evrope s vyjimkou britskych ostrovu. Zhruba od stredoveku vsak rysu zacalo ze dvou duvodu ubyvat. Jednak byli pronasledovani lidmi, jednak postupne mizely lesy, na nez je rys vazan svym zivotnim zpusobem, protoze jeho hlavni potravou jsou mensi druhy sparkate zvere, hlavne pak srnec."

* Kdy se na Sumave zacalo s reintrodukci rysa, tedy jeho navracenim do prirody?

"Uz v sedmdesatych letech dvacateho stoleti bylo v Bavorsku pololegalne vypusteno nekolik rysu. Na ceske strane se s reintrodukci zacalo v roce 1982 a do roku 1989 tam bylo vypusteno sedmnact rysu."

* Predtim rys ostrovid na Sumave vubec nebyl pozorovan?

"Byl, uz na zacatku padesatych let a pak i v sedesatych letech. Obcas se tam nejaky jedinec objevil, ale znacne nepravidelne a ojedinele. Presto se da rici, ze dnesni populace rysa na Sumave neni uplne umela. Reintrodukci ale byla samozrejme vyrazne posilena." Jakym zpusobem rys zije? "Je to velky samotar. Po vetsinu roku ziji samci a samice oddelene, davaji se dohromady pouze v obdobi rije, ktera trva od unora do dubna, ale pari se hlavne v breznu."

* Miva samice mlatata kazdorocne?

"Nemusi. Mladata se rodi zpravidla dve az tri, jedno jen vyjimecne a ani vyssi pocet neni obvykly. Jedna ze sumavskych samic dosahla naprosteho rekordu, kdyz na svet privedla sest mladat, jine se jich narodilo pet. Mnoha mladata vsak nepreziji. Nektera zahubi parazite, jina, narodili se jich vic, matka nedokaze uzivit. Casto se take stanou obeti silnicniho provozu a pytlacicich myslivcu. Mladata se rodi naprosto bezmocna, slepa a dlouhou dobu jsou plne zavisla na matce. Ta se o ne stara az do dalsi rije, kdy je odhani. Po skonceni rije se mladata k matce jeste obcas pridavaji, ale pred dalsim porodem se definitivne osamostatnuji." Kdy rys pohlavne dospiva? "Lisi se to podle pohlavi. Zhruba sedmdesat procent samic dosahuje pohlavni dospelosti v roce a pul, stejne procento samcu ve dvou a pul letech. Zbytek dospiva o neco drive."

* Jak velka teritoria tyto selmy obsazuji?

"Vzhledem k jejich zpusobu lovu a samotarskemu zpusobu zivota jsou tato uzemi velika; dosahuji desitek az stovek ctverecnich kilometru. Sumavsti samci se obvykle pohybuji v teritoriich o rozloze kolem tri set ctverecnich kilometru, samicim staci o tretinu mene. Obecne plati, ze cim vic potravy ma rys k dispozici, tim mensi teritorium obsazuje. Dospeli samci ve svem uzemi nesnesou dospele jedince tehoz pohlavi a u samic je tomu stejne. Muze se ale stat, ze samec ve svem teritoriu toleruje dve az tri samice. V dobe rije samci o sva teritoria bojuji a prave v tomto obdobi se jejich uzemi take nejcasteji meni, at uz rozlohou nebo umistenim. Vitezi samozrejme ten nejsilnejsi jedinec."

* Uz jste se zminil, ze hlavni potravou rysu je sparkata zver... "Konkretne srnci a tam, kde ziji kamzici, jsou to i oni. Sumavsti rysove se srncim zivi zhruba ze sedmdesati procent. Zbytek tvori kolousi a lane jelenu, selata divokych prasat, mufloni, ale take ruzni hlodavci, ptaci a hospodarska zvirata, zejmena ovce. Ty jsou vsak samozrejme alternativni potravou, protoze rys se pohybuje prevazne v lese."

* Rys tedy lovi pomerne velka zvirata. Kolik vazi?

"Samci jsou podstatne vetsi nez samice. Maximum, ktereho mohou dosahnout, predstavuje petatricet kilogramu. Sumavsti samci vsak vazi zhruba petadvacet az osmadvacet kilogramu, samice vetsinou nepresahnou dvacet kilo."

* Kolik rysu zije v soucasne dobe na Sumave?

"V tomto smeru se da tezko hovorit pouze o Sumave nebo dokonce jen o narodnim parku ci chranene krajinne oblasti. Je treba vzit v uvahu vicemene souvisly komplex zasahujici oblast od Smrcin pres Doupovske hory, Slavkovsky les, Cesky les a Sumavu az po Novohradske hory a smerem do vnitrozemi i Brdy. Na tomto uzemi vcetne prilehlych oblasti v Nemecku a Rakousku zije celkem padesat, nejvic sto rysu - pravdepodobne neco mezi tim. V cele Ceske republice je jich sto, mozna sto dvacet. Stale ziji i v Jesenikach a Beskydech, ale tam uz jejich vyskyt souvisi se slovenskou karpatskou oblasti. A pokud jde o samotnou Sumavu, nezije jich tam vic nez dvacet."

* Kolika let se rys ostrovid doziva?

"Rekordni vek, ktereho se dozil v prirode, je asi sedmnact let. To je ale naprosta vyjimka. Kdyz se za normalnich okolnosti dozije deseti let, je to uz hodne."

* Zivot techto selem pomerne casto nekonci jen pod koly aut, ale take vinou strelcu. Stava se to casto?

"Na Sumave jsme spolu s bavorskymi kolegy oznacili patnact rysu. Tri z toho byli prokazatelne zastreleni, dalsich pet s velkou pravdepodobnosti. To je vic nez padesat procent. Presne to nikdo nezjisti, ale za uplynulych zhruba deset let se obeti pytlacicich myslivcu staly nejmene desitky jedincu."

* Muze byt rys nebezpecny cloveku?

"Z literatury neznam ani jediny pripad, kdy by rys napadl cloveka. Presne receno, doslo k tomu na Slovensku a v Chorvatsku, ale v techto pripadech slo o zvirata se vzteklinou, tedy takova, ktera ztratila plachost. Osobne spolecne s kolegy rysy casto sleduji pomoci vysilacek, pohybujeme se v jejich teritoriich a casto od nich nejspis byvame deset patnact metru, aniz bychom o nich vedeli. Zadny na nas nikdy nezautocil."

IVANA HARANTOVA