Do Krkonoš se po dvou stech letech vrátila vzácná kočkovitá šelma rys ostrovid. Ochránci a správci Národního parku si zatím nejsou jisti, zda je to jen migrující jedinec, který se zaběhl z Polska.


"Možná je to ale i tak, že si u nás v parku hledá partnerku a teritorium," řekl LN mluvčí KRNAPu Radek Drahný.


Rys ostrovid se v Krkonoších hojně vyskytoval naposledy v 17. a 18. století. Už od začátku devatenáctého století ale je považován za vyhubeného. "Je to úžasná zpráva!" komentoval novinku šéf parku Jan Hřebačka. "Sice jsme již v minulosti zaznamenali určité stopy, které naznačovaly, že Krkonošemi rys migroval. Letos jsme však získali jistotu, že se v Krkonoších vyskytuje."


Správci parku, mají naprostou jistotu, že to je rys. "Jasným důkazem o jeho existenci byla stržená zdravá srna, ulovená způsobem, který v žádném lesníkovi nenechává pochyby o tom, kdo byl lovcem. Srna měla prokousnuté hrdlo, ale přitom na místě, kde byla nalezena, nebyla žádná barva. Navíc místo, kde jsme ji našli, bylo i tím samým místem, kde ji predátor ulovil. Ten musel být natolik silný, že ji zadávil a držel na jednom místě, dokud nezhasla. Na rysa ukazuje i to, že z celé srny byl načatý pouze zadní běh," popsal Drahný. "Kolegové na polské straně hor mají s výskytem rysa také své zkušenosti. Kromě pobytových stop však již našli otisky jeho tlap a jednoho rysa dokonce v Jizerských horách srazilo auto.


Jestli se vzácná šelma v Krkonoších udrží, je velkou neznámou. Krkonoše jsou totiž jedny z nejvíce navštěvovaných hor v Česku. Z toho důvodu jsou protkány stovkami kilometrů turistických cest a cyklotras. Z toho důvodu se může stát, že plachá kočkovitá šelma nenajde dostatek klidových území, kde by mohla žít.


Rys ostrovid (Lynx lynx) je silně ohrožený druh kočkovité šelmy. V krkonošských hvozdech byl hojný v 17. a 18. století. Od začátku 19. století je považován za vyhynulého. V současné době jeho rozšíření brání likvidace jeho přirozeného prostředí. Domovem mu jsou oblasti smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčené lidskou činností a lidmi málo navštěvované. Teritorium dospělého rysa závisí na úživnosti prostředí a pohybuje se od několika desítek po několik stovek kilometrů čtverečních.


Bedřich Kratochvíl