Vlci, rysi a jejich návrat do české krajiny budou hlavním tématem veřejné projekce spojené s diskusí v Klubu CRUX v Karlových Varech, která proběhne v rámci festivalu Ekotopfilm. Zítra od 18:00 hodin se zde uskuteční karlovarská premiéra filmu o návratu velkých šelem do střední Evropy Causa Carnivora, jehož autorem je režisér Jan Svatoš.

Následovat bude přednáška a debata s Miroslavem Kutalem, expertem na velké šelmy z Hnutí DUHA, Štěpánkou Kadlecovou, koordinátorkou Vlčích hlídek v Krušných horách a Vítem Tejrovským, zoologem z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Hosté doplní film o poznatky o současném stavu populací velkých šelem ve střední Evropě a v Krušných horách.

Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách řekla:

Stále přetrvává mýtus, že krušnohorskou přírodu navždy zničily kyselé deště. Opak je pravdou – z Krušných hor se stalo opět překrásné místo a návrat vlků to ještě umocňuje. Jsem ráda, že žijeme s vlky na společném území a můžeme o jejich návratu v klidu debatovat.

Vít Tejrovský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les, řekl:

„Vlci jsou pro krajinu důležití. Jsou výborní lovci a mohou tak pomáhat regulovat přemnoženou spárkatou zvěř. To prospěje krušnohorským lesům, ve kterých přemnožení jeleni lesní a nepůvodní jeleni sika působí nemalé škody."

Kontakty:

Štěpánka Kadlecová, koordinátorka Vlčích hlídek v Krušných horách, stepanka.kadlecova@hnutiduha.cz

Vít Tejrovský, AOPK ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les, vit.tejrovsky@nature.cz

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA Olomouc, miroslav.kutal@hnutiduha.cz