Na Broumovsku poslední dobou přibývá stop, které za sebou nechává vzácný rys ostrovid. Vůbec první obrazový záznam se podařilo zachytit nedávno, kdy plaché zvíře vyfotila u Adršpašsko-teplických skal fotopast.
Fotopast zachytila rysa v Janovicích asi kilometr západně od Adršpašsko-teplických skal. (leden 2013) | foto: Josef Franěk
Unikátní snímek pořídil začátkem ledna uživatel honitby Josef Franěk v Janovicích asi kilometr západně od Adršpašsko-teplických skal. Jedná se pravděpodobně o první obrazový záznam rysa v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.
"Nejistým údajem je nález stop v okolí Šonova v roce 2004. Postupně se však přidala věrohodná pozorování z okolí Ostaše, Adršpašsko-teplických skal a Broumovských stěn," uvádí Petr Kuna ze Správy Chráněné krajinné oblasti Broumovsko
Za posledních šest let evidují celkem patnáct podobných nálezů. Kromě stop nebo třeba nalezené kořisti s typickými znaky pro rysa jsou to i ojedinělá pozorování.
"V loňském roce se na konci zimy podařilo rysa vyfotografovat na cestě pod Velkou Hejšovinou v sousedním národním parku Góry Stolowe," sdělil Kuna.
Podle něj se jedná spíše o migrující jedince na trase mezi Krkonošemi a Jeseníky, kde je početnější populace rysa. (Pozn. red. Šelmy.cz: V Krkonoších ani Jeseníkách není monitorona stálá populace rysa ostrovida). Jeho lovecký areál je totiž rozsáhlý a může dosahovat až několika stovek kilometrů čtverečních. Rys ostrovid se vyskytuje hlavně v oblasti Šumavy nebo Moravskoslezských Beskyd.
"Není však vyloučeno, že divočejší skalní oblasti Broumovska se do budoucna stanou součástí trvalejšího teritoria jednoho nebo dvou rysů. Z hlediska ochrany přírody je příznivé, že rys ostrovid zde nepůsobí závažné škody na zvěři ani na domácích zvířatech," podotýká Kuna.
Původní článek z hradec.idnes.cz naleznete na: http://hradec.idnes.cz/rys-ostrovid-na-broumovsku-dpj-/hradec-zpravy.aspx?c=A130123_163615_hradec-zpravy_kvi
Další informace o historickém i současném výskytu velkých šelem na Broumovsku nalezente v tiskové zprávě CHKO Broumovsko.