Valašští myslivci a ochránci přírody se setkali ve Francově Lhotě

Francova Lhota - Přes rozdílné názory v oblasti ochrany přírody a zejména velkých šelem se sešli minulý pátek myslivci a ochránci přírody z Valašska ve Francově Lhotě. Na historicky prvním jednání se předběžně dohodli, že o problémech, trápících jak myslivce, tak ochranáře, budou jednat podle potřeby i nadále. Setkání uspořádal Český svaz ochránců přírody Valašské Meziříčí v rámci vzdělávacího projektu podporovaného Zlínským krajem. Věnováno bylo přednášce Ludvíka Kunce na téma velké šelmy v Javorníkách. O problematice sledování a nezákonného odstřelu velkých šelem na něm hovořil také Miroslav Kutal, vedoucí Vlčích hlídek z olomouckého Hnutí Duha, přiblížil program společného rokování za ochránce přírody David Černoch. Na přednášce, které bylo přítomno na dvacet místních myslivců z Hornolidečska, hovořil Ludvík Kunc o svých životních zkušenostech s velkými šelmami v naší oblasti: medvědem, vlkem a rysem. Málokdo ví, že sice vystudoval Akademii výtvarných umění, ale celý život pracoval v ostravské zoo a pomáhal při mezinárodních akcích, například reintrodukci rysa ve Slovinsku či na Šumavě, připomněl jednatel meziříčských ochránců Milan Orálek.


 Myslivci: Chybí solidní koncepce 


V mnoha bodech nakonec našli myslivci i ochránci přírody společnou řeč. Ochránci přírody chápali naše názory, stejně jako my jejich. Chybí ale solidní koncepce, jak by to mělo v Beskydech a Javorníkách vypadat, konstatoval jednatel vsetínské Českomoravské myslivecké jednoty Jan Janoušek. Jestliže se před lety vypracovala studie, jak sem vrátit tetřeva hlušce, podporovaná finančně státem, a zároveň sem byla zakreslena oblast výskytu rysa ostrovida, to spolu nekoresponduje, dodal Janoušek.


 Společně odsoudili nezákonný odstřel


Obě zúčastněné strany se shodly na tom, že - byť mají na některé problémy odlišný názor - odsuzují nezákonné odstřely šelem. Musíme si připustit skutečnost, že tak, jako mezi ochránci přírody mohou existovat hlupáci, tak mezi myslivci mohou být pytláci, konstatoval Milan Orálek. Příští rokování mezi myslivci a ochránci by mělo být věnováno pytláctví a řádění motorkářů v lesích.