Skupinky speciálně vyškolených dobrovolných spolupracovníků Hnutí DUHA letos v zimě poprvé vyrážejí do terénu na Šumavě, kde se vyskytují ohrožení rysi. Hlídky, organizované v odborné spolupráci se správou chráněné krajinné oblasti, mají za úkol odstrašit pytláky, kteří vzácné šelmy systematicky střílejí.

Ilegální lov je hlavní překážkou obnovení populací ohrožených rysů. Odborníci přitom poukazují na to, že viditelná přítomnost většího počtu lidí, kteří v horách případné pytláctví sledují, může sehrát preventivní roli. Hlídky zároveň získávají důležité údaje o výskytu vzácných šelem.

Podobnou, velmi úspěšnou akci Hnutí DUHA společně s místními organizacemi pořádá už šestou zimu v Beskydech. Letos se beskydských hlídek účastní už asi 150 dobrovolníků. Během posledních let pomohly chránit ohrožené šelmy, získaly podrobné informace o jejich pohybu v horách a zničily řadu nástrah políčených na vlky.

Šumavské hlídky se letos zaměří na prostor mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem. Úvodní školení dobrovolníků proběhne tento víkend (7.-9.1.) ve Volarech. Účastníkům budou přednášet odborníci ze správy šumavského národního parku, Akademie věd a Hnutí DUHA. Další zájemci se mohou hlásit na emailu katerina.ulmanova@hnutiduha.cz nebo telefonním čísle 605 853 787.