Hnutí DUHA zahajuje sbírku plyšových medvídků, které slovenské ambasádě v Praze příští čtvrtek (25.11.) nabídne jako humánnější alternativu k plánovanému komerčnímu lovu na ohrožené šelmy. Požádá, aby velvyslanectví medvědy předalo lovcům výměnou za životy vzácných zvířat.

Bratislavské ministerstvo životního prostředí povolilo odstřel 63 kriticky ohrožených medvědů, kteří nezpůsobují žádné škody a neohrožují zdraví lidí. Zároveň bude pokračovat legální lov vlků, kterých jen loni bylo zabito více než sto.

Lov přitom ohrožuje také přežití a další šíření ohrožených šelem na české straně hranice. Zdejší populace totiž stále ještě závisí na dostatku zvířat migrujících ze Slovenska. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek se na žádost Hnutí DUHA obrací na svého kolegu Laszló Miklóse dopisem, kde jej žádá, aby zajistil ochranu vzácných vlků a medvědů.

Hnutí DUHA zároveň odmítlo tvrzení často citovaného slovenského myslivce, člena vládou zřízené skupiny zástupců ministerstev a zájmových skupin, Juraje Cibereje, že populace medvědů dosáhla neúnosného stavu a je nutno ji regulovat, jako odborně nesmyslné. Medvěd hnědý stále patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů a ani na Slovensku neexistují žádné známky jeho přemnožení. K tomu ani teoreticky dojít nemůže, protože kdyby medvědi měli méně potravy, zvětšili by automaticky svoje teritoria a zvýšila by se úmrtnost mláďat.

Hnutí DUHA proto ve čtvrtek 25. listopadu pořádá shromáždění na podporu ochrany vzácných šelem před slovenskou ambasádou v Praze, na které plyšové medvídky předá [1]. Hračky jsou určeny ministrovi Miklósovi, aby je rozdělil myslivcům namísto povolenek ke komerčnímu lovu živých šelem. Do sbírky s titulem Obětujte medvídka pro dobrou věc je lze odevzdat v pražské, brněnské, nebo olomoucké kanceláři Hnutí DUHA (adresy na www.hnutiduha.cz), nebo poslat poštou na adresu Hnutí DUHA, Lublaňská 18, 120 00 Praha 2. Obdobnou sbírku zároveň na Slovensku organizuje partnerské Lesoochranárské zoskupenie VLK.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí DUHA, řekl:

„Odstřel na Slovensku poškozuje i kriticky ohrožené populace na české straně hranice, zejména v Beskydech a Bílých Karpatech. Chceme nabídnout slovenským myslivcům k zastřelení plyšové medvědy výměnou za životy vzácných šelem z hor. Prosíme proto, jestli má někdo doma medvěda, kterého nepotřebuje, třeba i vypelichaného, aby nám jej poslal poštou nebo předal v některé z našich kanceláří. Možná budou myslivcům stačit i medvědi gumoví.“

Ludvík Kunc, známý odborník na šelmy ze zoologické zahrady v Ostravě, řekl:

„Nárůst počtu medvědů na Slovensku je způsoben tím, že byli vystříleni velcí a staří samci, kteří se normálně částečně podílejí na regulaci medvědích mláďat. Není ale nejmenší důvod povolit odstřel medvědů, kteří nezpůsobují škody ani neohrožují obyvatele. Ve slovenských lesích neubylo zvěře ani ostatní potravy medvědů, takže tvrzení, že se přemnožili, není pravdivé. Je potřeba tyto vzácné šelmy chránit a dát jim možnost dožít se fyziologického stáří.“

Kontakt:
Jaromír Bláha, Hnutí DUHA, telefon 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
 Ludvík Kunc, odborník na šelmy v zoologické zahradě Ostrava, telefon 596 241 269

Poznámky:

[1] Shromáždění se koná ve čtvrtek 25. listopadu od 10:30 hodin před slovenským velvyslanectvím v Praze, ulice Pod Hradbami 166/1, Praha 6 (z metra Hradčanská tramvají 1, 5 nebo 18 na zastávku Prašný most.