Jak se žije pastevcům s vlky v Itálii nebo ve Španělsku? A co se zatím při ochraně stád osvědčilo českým chovatelům? To přibližuje nový snímek Beránek a vlk. Film představuje možnosti, jak účinně zabezpečit stáda před vlčími útoky a seznamuje diváky se situací v zemích, kde vlci nikdy nebyli zcela vyhubeni. Producentem snímku je Hnutí DUHA, které dlouhodobě vede program na ochranu velkých šelem v České republice. Po projekcích v severních Čechách zamíří film tentokrát do Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích a to ve středu 3. listopadu od 19 hodin. Po promítání bude následovat beseda se zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny  České republiky a dalšími hosty. Vstup na projekci je zdarma.

Dokument skrze své protagonisty představuje, jaké cesty mohou vést k účinné ochraně chovů hospodářských zvířat v krajině, kterou rovněž obývají vlci. Toto složité soužití lidí a vlků mapuje jak ve střední, tak v jižní Evropě. Představuje příběhy pastevců z České republiky z Broumovska i Krušných hor, kteří jsou návratem vlků zaskočení a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Zavádí diváky ale i do dalších oblastí Evropy, kde vlci nikdy nebyli zcela vyhubeni. Takovým místem je např. španělská provincie León. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině.

Dokument zobrazuje i zkušenosti z Itálie a inspirativní spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Pro natáčení se podařilo získat rozhovor také s autorem nejcitovanější biografie o vlcích, významným italským zoologem Luigim Boitanim.

Ukázka z filmu: protagonisté jsou chovatelé z Itálie, Španělska, ale také z České republiky jako např. Petr Zacharda z Krušných hor  


Miroslav Kutal, akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy v Hnutí DUHA, k promítání uvedl:

„Vlk se stal v posledních letech trvalou součástí jihočeské přírody. Začal se rozmnožovat na Třeboňsku, v Novohradských horách, další teritorium do kraje zasahuje ze Šumavy. Je důležité, aby se chovatelé na příchod vlka připravili, i když v jejich nejbližším okolí smečky zatím neoperují. Film natočený ve třech evropských zemích nabízí inspiraci, jak mohou pastevci svá stáda před útoky vlků zabezpečit.”

 

Kontakty:

Anna Řezníčková, administrátorka online aktivit Šelmy.cz

Email: anna.reznickova@hnutiduha.cz, tel.: 773 677 055 

Miroslav Kutal, program Šelmy Hnutí DUHA & Ústav ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně

Email: miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel.: 728 832 889 


Podpořil: