English version

Lov vlků na Slovensku se letos setkal s nesouhlasem slovenského Ministerstva životního prostředí

2.11.2020, Šelmy.cz, mpsr.sk, minzp.sk

Letošní rozhodnutí o lovu vlka na Slovensku se setkalo s odporem nejen nestátních organizací, ale také slovenského ministerstva životního prostředí. Pokud jste nestihli sledovat překotný vývoj situace, který na Slovensku proběhl a probíhá, máme tu krátké shrnutí: 

Závěrem bychom rádi podpořili další výrok ministra Mičovského: „Verejnosť musí poznať fakty. Na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) sme sa nerozhodli na základe spoločenskej objednávky, ani na základe získania politických bodov, ale hlavnú rolu hrali fakty a potreby krajiny.“ S tím rozhodně souhlasíme. Faktem je, že pokud chce Slovensko opravdu chránit vlka obecného, mělo by zakázat jeho lov. A pokud chce opravdu chránit i své pastevce, pomůže jim nejvíce podporou účinného zabezpečení. Dokud totiž na Slovensku budou žít vlci a zároveň nechráněná stáda, bude vždy k útokům docházet. 

A proč se vlastně tolik zajímáme o dění v jiné zemi? Přesto, že lov vlků je v České republice už roky zakázán, podobné diskuze a ne vždy podložená argumentace, jakou můžeme sledovat nyní na Slovensku, probíhá i u nás. Je ale potřeba uvědomit si, že pokud má vlk v Evropě žít, nepomůžeme pastevcům jeho střílením.


Ministr Mičovský a ministr Budaj, lov vlka na Slovensku letos narazil na nesouhlas Ministerstva životního prostředí

Ministr zemědělství Mičovský (vlevo) a ministr životního prostředí Budaj (vpravo) mají rozdílné názory na lov vlka na Slovensku


Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr