Komentář Hnutí DUHA

Fotopast u Valašského Meziříčí zaznamenala poslední srpnový den medvěda, který se krmil na mysliveckém krmelišti. Snímky z fotopasti Jiřího Žilinského zveřejnilo město Valašské Meziříčí.

Fotografie medvěda nedaleko Valašského Meziříčí. Foto: Jiří Žilinský, http://www.valasskemezirici.cz/

Fotografie medvěda nedaleko Valašského Meziříčí. Foto: Jiří Žilinský, http://www.valasskemezirici.cz/Miroslav Kutal, expert na ochranu velkých šelem Hnutí DUHA pozorování komentoval:

„Medvědi se stejně jako další divoká zvířata často objevují i v kulturní krajně, kde bychom je nečekali. Například loni se medvěd krátce objevil v Bašce u Frýdku-Místku nebo na předměstí Třince, aniž by jevil známky ztráty plachosti. Také okolnosti meziříčského případu nasvědčují, že medvěd lidskou přítomnost nevyhledává a bez fotopasti u krmeliště bychom o jeho pobytu nejspíše ani nevěděli. Vzhledem k lokalitě je zřejmé, že se šelma už minimálně několik dní valašskou krajinou nepozorovaně pohybovala a není třeba mít z jejího výskytu strach.“ 

„Medvědí toulky daleko od hor nejsou výjimečné. Například tatranský samec Iwo přešel v dubnu z polsko-slovenských hranic až do Maďarska a postupně se přes východní Slovensko vracel do Polska. Během necelých čtyř týdnů urazil 373 km. Původní domovinou meziříčského medvěda tak může být prakticky jakékoliv pohoří ve slovenských či polských Karpatech. Každopádně uvítáme další pozorování nebo nalezené pobytové znaky na adrese stopy@selmy.cz.”

Kontakt: 

Miroslav Kutal, Hnutí DUHA Olomouc, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz