Hnutí DUHA zahajuje cyklus přednášek o velkých šelmách

V Raškovicích na Frýdecko-Místecku proběhne ve čtvrtek 12. 3. první ze série multimediálních přednášek o velkých šelmách „Medvěd za vašim plotem“, které připravilo Hnutí DUHA pro obyvatele beskydských obcí. Do konce roku se uskuteční zhruba patnáct akcí v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Další beseda se koná příští pátek 20. 3. ve Valašské Bystřici, v dubnu ochránci přírody zavítají do Jablunkova a Mostů u Jablunkova [1].


Od minulého podzimu proběhlo také více než 70 přednášek na základních a středních školách v Beskydech a okolí; další akce se konaly na lyžařských kurzech a jiných pobytových akcích, například na Novém Hrozenkově nebo na Morávce.


Také v Raškovicích ve spolupráci se Základní a mateřskou školou proběhnou nejprve tři přednášky dopoledne pro žáky, odpolední program může bezplatně navštívit široká veřejnost.


Přednášky Hnutí DUHA jsou spojeny s poutavým promítáním, ukázkou odlitků stop, zvuků zvířat a následnou diskuzí, kde organizátoři uvítají všechny  dotazy a názory.  Návštěvníci se dozvědí aktuální informace o početnosti velkých šelem, o tom, kdy mohou být šelmy nebezpečné, čím jsou pro les prospěšné a jak se chovat v oblastech jejich výskytu. Mohou si odnést také zajímavé informační materiály včetně nově vydané publikace o určování běžných zvířat podle stop [2]. Ti nejmladší zase uvítají plakáty nebo samolepky s vlkem, rysem či medvědem, ilustrované od zoologa a výtvarníka Ludvíka Kunce.


Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc řekl:


„Život velkých šelem je často opředen pověrami a zavádějícími informacemi. Zkušenosti z mnoha evropských zemí ukazují, že soužití velkých šelem a člověka je možné a konflikty jsou řešitelné. Nejlepším a nejlevnějším způsobem řešení je předcházení konfliktů. K tomu je ale nutná kvalitní osvěta a dobrá informovanost a komunikace mezi ochránci přírody a občany. Proto jsme zorganizovali sérii multimediálních přednášek v obcích a školách, na kterých se lidé dozví aktuální informace o početnosti velkých šelem, kdy mohou být nebezpečné, čím jsou pro les prospěšné a jak se chovat v oblastech jejich výskytu.“Poznámky:


[1]  Seznam akcí je průběžně aktualizovaný na www.selmy.cz


[2] Publikace Stopy velkých šelem a jiných lesních zvířat je také volně ke stažení na:  https://www.selmy.cz/storage/app/media/Stopy_velkych_selem_web.pdf