Kvůli tomu, aby viděli šakala, už Slováci nemusí chodit do zoologické zahrady. Zvíře, které nyní žije hlavně na jihu Evropy a na Balkáně, totiž už téměř zdomácnělo ve volné přírodě na jihu Slovenska. Důkaz přinesli nejnověji i čeští turisté, kteří šakaly nedávno zpozorovali nedaleko slovensko-maďarských hranic.

"V první chvíli jsem si myslel, že je to liška, protože u nás na Šumavě lišky vídám. Ale přišlo mi to takové hubené, ale hlavně vysoké - strašně dlouhé zadní nohy, dlouhý ocas. Tak mě ta myšlenka rychle přešla a bylo mi hned jasné, že tohle zvíře není odsud," popsal ČTK svůj zážitek Čech Milan Horáček z Plzně.

Šakal zlatý původně žil v Indii, Pákistánu, Afghánistánu a severní Africe. Pak postupně pronikal do Jižní Evropy a z Balkánu se nakonec dostal i severněji. Ve slovenské přírodě je vzácně k vidění už několik let, letos na šakala narazili i lidé na Moravě, a to v okolí Břeclavi a Uherského Hradiště. Od roku 1989 už slovenští myslivci ulovili nejméně čtyři šakaly.

Podle ochránců přírody je migrace těchto šelem z Balkánu přirozená, myslivci je ale na Slovensku nevidí rádi, protože jsou prý hrozbou pro ostatní zvěř.

V poslední době jsou šakali vidět v okolí Dunajské Stredy, kde na ně u obce Bodíky narazili i čeští turisté. "Ten pohled, ten bych nikomu nepřál, to jsem se doopravdy bál, protože jsem očekával plachost, že bude utíkat, mizet... Díval se na nás, díval se nám do očí, šel z něj strach," svěřil se Ivan Rys.

Podle ochránců by šakal neměl být nebezpečný, pokud nemá vzteklinu. "To, že neutíká a že ho vidíte přes den, tak to je ještě docela přirozené. Ale když se k vám přibližuje, tak to není normální," vysvětlil Juraj Lukáč ze sdružení ochránců přírody Vlk.

Myslivecký svaz ale upozorňuje na to, že šakalům se na Slovensku líbí i proto, že tu nemají konkurenta. "Obrovské problémy budou se šakalem zlatým, který likviduje stavy srnčí zvěře momentálně v Maďarsku. Je to velmi agresivní a invazivní druh, který vytlačuje například lišku a ohrožuje stavy malé zvěře," tvrdí Imrich Šuba ze Slovenského mysliveckého svazu.

Šakaly na Slovensko přivádějí nejen změny klimatu, ale i to, že hledají bezpečí. Například v Indii se vzácní šakalové střílejí. Ve slovenských lesích ale kromě této šelmy přibývají i další nové druhy, v poslední době například psík mývalovitý, který se tam dostal z Ukrajiny.