English version

Nabízeli lov vzácného rysa, potrestáni ale nebudou

29.2.2008, Mladá fronta DNES - severní Čechy

Ústí nad Labem - Vedení ústecké cestovní kanceláře M'plus travel, která nabízela pro zahraniční turisty nelegální lov přísně chráněného rysa, vyvázne bez trestu. Policie případ včera odložila s tím, že nebyl spáchán trestný čin.

Na případ upozornila MF DNES loni v září. Cestovka na svých webových stránkách uváděla, že kriticky ohroženou šelmu si zájemci mohou střelit za 50 eur. Redaktor proto zavolal jako zájemce. „Je vzácný a bude to drahý jak bejk,“ sdělil na dotaz po podmínkách odstřelu šéf firmy Antonín Fedorjak.

Lov rysa přitom zakazuje zákon. Případ ihned vyvolal zděšení ochránců přírody i inspekce životního prostředí, která podala trestní oznámení. Fedorjak při výslechu vyšetřovateli přiznal, že mluvil o lovu rysa, ale prý proto, aby se zájemce zbavil. Sdělil, že žádný odstřel neorganizuje a rys se na webu objevil nedopatřením.

„Nedošlo k usmrcení zvířete, samotná nabídka na lov k obvinění nestačí,“ popsal policejní vyšetřovatel.

Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr