Film Beránek a vlk se snaží přiblížit pastevcům možnosti, které jim mohou pomoci při zabezpečení stád před vlčími útoky. Producentem snímku je Hnutí DUHA Olomouc, které dlouhodobě vede program na ochranu velkých šelem v Česku. Živá promítání dokumentu, následovaná besedami s chovateli a ochránci přírody nyní proběhnou v severních Čechách. V pondělí 4. října bude snímek k vidění v Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem. Den poté 5. října ho bude možné zhlédnout v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Dokument skrze své protagonisty představuje, jaké cesty mohou vést k účinné ochraně chovů hospodářských zvířat v krajině, kterou rovněž obývají vlci. Toto složité soužití lidí a vlků mapuje jak ve střední, tak v jižní Evropě. Představuje příběhy pastevců z České republiky z Broumovska i Krušných hor, kteří jsou návratem vlků zaskočení a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Zavádí diváky ale i do dalších oblastí Evropy, kde vlci nikdy nebyli zcela vyhubeni. Takovým místem je např. španělská provincie León. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině.

Dokument zobrazuje i zkušenosti z Itálie a místní inspirativní spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Pro natáčení se podařilo získat rozhovor také s autorem nejcitovanější biografie o vlcích, významným italským zoologem Luigim Boitanim.

Projekce se v příštím týdnu uskuteční hned dvě. V pondělí 4. října od 17 hodin promítne film Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem. Den poté v úterý 5. října bude film k vidění taktéž od 17 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci. V obou případech bude na promítání navíc navazovat diskuze s chovateli, zástupci státní ochrany přírody a s akademickým pracovníkem Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Miroslavem Kutalem, který je zároveň vedoucím programu Šelmy v Hnutí DUHA. Na obě promítání je pro diváky vstup zdarma.


Miroslav Kutal, akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy v Hnutí DUHA, k promítání uvedl:

„Severní Čechy byly první oblastí, kam se vlci začali před deseti lety šířit z Německa. Dnes se v Ústeckém a Libereckém kraji nachází minimálně devět vlčích teritorií, v nichž trvale žijí celé smečky nebo vlčí páry. Je důležité, aby byli chovatelé na příchod vlků připravení, i když v jejich nejbližším okolí smečky zatím neoperují. Film natočený ve třech evropských zemích nabízí inspiraci, jak mohou pastevci svá stáda před útoky vlků zabezpečit.”


Kontakty:

Anna Řezníčková, administrátorka online aktivit Šelmy.cz, 773 677 055, anna.reznickova@hnutiduha.cz

Miroslav Kutal, program Šelmy Hnutí DUHA & Ústav ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz


Podpořil:


Trailer k dokumentu: