Slovenská vláda schválila 2. dubna vyhlášení mimořádné situace v 55 okresech z důvodu nežádoucího výskytu medvědů a navrhla odstřel 350 jedinců této chráněné šelmy. Mimořádná situace se týká také okresů, které sousedí přímo s Českou republikou.

V pohořích na moravsko-slovenském pomezí v Javorníkách a severní části Bílých Karpat, se podle terénního monitoringu z loňského podzimu pohybuje v celé rozsáhlé oblasti pět medvědů, včetně dvou odrostlých medvíďat. K dnešnímu dni nejsou známa žádná pravidla, kdy a za jakých podmínek by k lovu medvědů na Slovensku mělo dojít. Tento neadresný zásah do populace může mít výrazně negativní dopad na medvědy, kteří se vyskytují jak v české, tak slovenské části hor. CHKO Beskydy je navíc vyhlášena jako Evropsky významná lokalita, kde je medvěd předmětem ochrany. Každý zásah, který by mohl negativně ovlivnit populaci chráněné šelmy, by proto měl být mezinárodně posouzen.

V Javorníkách ani Bílých Karpatech přitom české a slovenské úřady v posledních letech nezaznamenaly žádné výraznější škody na hospodářských zvířatech či včelařských zařízeních, které by měl na svědomí některý z medvědů, kteří se v dané oblasti vyskytují. Medvědi se v menších počtech na západním okraji jejich přirozeného rozšíření vyskytují od roku 1968 a do dnešního dne zde není evidován ani jeden případ, kdy by došlo k napadení člověka medvědem. Je proto nepochopitelné, proč se mimořádná situace ohledně výskytu medvědů týká také okresů, kde ke konfliktům mezi lidmi a medvědy dochází minimálně. 

Medvěd hnědý, zdroj: Hnutí DUHA Šelmy

Za posledních dvacet let se na našem území vyskytl pouze jeden medvěd, který vykazoval problematické chovaní a částečnou ztrátu plachosti –  jednalo se o později odchycenou a telemetricky sledovanou medvědici Emu. Díky práci s veřejností a šíření osvěty o pravidlech chování v oblastech s výskytem medvěda, pomoci chovatelům a včelařům se zabezpečením, se podařilo postupně zabránit dalším konfliktům, aniž by musela být medvědice zastřelena.

Přímo z Evropské Směrnice vychází, že odstranění jedince z populace by měla být poslední možnost (medvěd je totiž v příloze IV). Proto by mělo Slovensko při nastavování pravidel managementu medvěda vycházet z pravidel daných evropskou Směrnicí o stanovištích a k úmyslnému zabíjení přistupovat až k jako poslední možnosti, kdy jiné uspokojivé řešení neexistuje.

Všem obětem útoků vyjadřujeme upřímnou soustrast v těchto náročných časech, avšak považujeme zároveň za důležité nespojovat a nezneužívat tyto tragické události v politickém boji na úkor prevence, vzdělávání a přiměřených zásahů ve skutečně kritických situacích.

Z důvodu ochrany medvědů, kteří se pohybují i na našem území, připravujeme otevřené dopisy adresované Ministerstvu životního prostředí České republiky, Slovenské republiky a Štátné ochraně prírody Slovenské republiky, aby nedošlo k lovu medvědů v pohořích západně od řek Váh a Kysuca. Zároveň se připojujeme k obavám vyjádřeným vědci ve veřejné výzvě zaslané ministrovi životního prostředí na Slovensku. Jak se shodují vědci a zoologové, v první řadě je nezbytné informovat veřejnost jak se chovat v oblastech s výskytem medvěda a zabránit lákání medvědů do blízkosti vesnic – ať už se jedná o nevhodné uložení biologického odpadu nebo myslivecká vnadiště v blízkosti zástavby a turistických cest.


Kontakty:

Romana Uhrinová

Romana Uhrinová

Manažerka programu Šelmy

Michal Feller

Michal Feller

Koordinátor Hnutí DUHA Šelmy

Michal Bojda

Terénní pracovník Hnutí DUHA Šelmy, Mendelova univerzita v Brně