Došlo i na unikátní setkání s rysem

Rysí a Vlčí hlídky Hnutí DUHA, které pomáhají chránit a mapovat výskyt velkých šelem na Šumavě, v Pošumaví a na česko-slovenském pomezí, mají za sebou další úspěšný ročník. Zapojilo se celkem 205 dobrovolníků, kteří kromě stovek důkazů o přítomnosti velkých šelem měli letos štěstí i na setkání s divokým rysem a dalšími vzácnými zvířaty.

Dušan Rybář se Rysích hlídek zúčastnil i se svým dvanáctiletým synem Simonem. Při stopování starších rysích stop si všimli rysa, který poklidně seděl na nedaleké skále a pozoroval je. Byl vzdálený pouhých 30 metrů.

Simon Rybář, dobrovolník Rysích hlídek, řekl: „Setkal jsem se s bájným tvorem obklopeným záhadami a zvěstmi o krvelačné bestii – rysem. Čím více jsem se přibližoval, čím více jsem se cítil jako kořist, tím více jsem si uvědomoval, že všechny mýty o tomto tvoru jsou nepravdivé. Nestála přede mnou krvelačná bestie, nýbrž člověku neškodný, úctyhodný obyvatel lesa.“

Foto: Simon Rybář
Foto: Simon Rybář

 

O týden dříve se dobrovolníci Rysích hlídek setkali s jiným rysem v opačné části Šumavy. Několik minut mohli pozorovat tohoto fascinujícího zástupce naší divočiny při denním odpočinku a mytí. Jindy „hlídkaři“ narazili na ohroženého a plachého tetřeva hlušce či jednu z nejvzácnějších sov České republiky, puštíka bělavého. Tyto jedinečné zážitky svědčí o tom, že v české krajině doposud zůstávají kouty divočiny, které poskytují domov vzácným druhům zvířat a rostlin.

Foto: Josefa VolfováFoto: Josefa Volfová

 

Foto: Josefa Volfová

Rysí a Vlčí hlídky Hnutí DUHA rozšířily v uplynulých měsících oblasti své působnosti: vedle Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a Šumavy se zaměřují také na Jeseníky a Bílé Karpaty, v Čechách pak hlídky operují také v Novohradských horách, v Blanském lese či v okolí vojenského prostoru Boletice. Dobrovolníci v terénu fungují jako prevence proti pytláctví, zároveň získávají data o výskytu velkých šelem – za poslední sezónu organizátoři evidují více než pět stovek nálezů stop nebo trusu. Vzorky exkrementů a srsti pak odborníci z univerzit a dalších výzkumných institucí využívají pro speciální analýzy, například genetické, které pomáhají lépe odhadnout stav populací velkých šelem v České republice. Data Vlčích hlídek vědci uplatnili například ve studii publikované v prestižním vědeckém časopisu Science nebo v nové knize Velké šelmy na Moravě a ve Slezsku. Sami účastníci si kromě dobrého pocitu z pomoci přírodě odnášejí také nezapomenutelné zážitky.


Práci Vlčích hlídek přibližuje také nový dokumentární film Jana Svatoše Causa Carnivora, který měl 13. 5. premiéru v Praze. Další projekce spojená s debatou o perspektivě velkých šelem v naší krajině se uskuteční 2. 6. 2015 v Brně.

 Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek, řekla: „Celá Šumava, ale také navazující Český les, Blanský les, Novohradské hory či Boletice v sobě skrývají velmi cenné kousky divočiny, které i dnes poskytují vhodné prostředí pro chráněné šelmy. V rámci právě končícího projektu Trans-Lynx, jehož byly Rysí hlídky také součástí, biologové na území Jihočeského a Plzeňského kraje zaznamenali 63 dospělých jedinců rysa, fotopasti ale zachytily i další vzácné druhy jako je vlk nebo los.“

Miroslav Kutal, koordinátor Vlčích hlídek, řekl:  „Za 15 let monitoringu v Chráněné krajinné oblasti Beskydy jsme kromě množství pobytových znaků velkých šelem zaznamenali i pokles kladení masitých návnad, tedy i snížení rizika pytláctví. Je také potěšující, že počet lidí, kteří jsou ochotni se do ochrany vzácných šelem zapojit, se stále zvyšuje. Je to signál, že náš vztah k velkým šelmám se dlouhodobě zlepšuje a to je pro budoucnost našich šelem velmi důležité.“

 

 

Projekt "Zvyšováním povědomí veřejnosti k lepší ochraně biodiverzity v ČR” je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.