Nový večerníček Václava Chaloupka, který od soboty (24. 2.) uvádí Česká televize, příběhem kotěte opuštěného po zabití matky připomene osud rysů na Šumavě. Hnutí DUHA vypsalo odměnu 50 tisíc korun za informaci, jež povede k usvědčení a odsouzení lovce, který vzácnou kočkovitou šelmu ilegálně zastřelil. K nabídce se minulý týden připojila také Českomoravská myslivecká jednota.

 

Večerníček Madla a Ťap má třináct dílů po osmi minutách. Vypráví příběh opuštěného rysího mláděte, které ve společnosti štěněte putuje přírodou na Šumavě a přátelí se se strážcem národního parku.


Asi metr dlouhý rys je největší česká kočka. Toulá se horskými lesy a loví hlavně srnce, méně slabší prasata, jeleny i hlodavce. Své přízvisko ostrovid si opravdu zaslouží: uvidí myš na vzdálenost 65 metrů. Po vyhubení v devatenáctém století se dnes do horských lesů opět vrací. Objevuje se hlavně na Šumavě či v Beskydech; na dalších místech byl opět vystřílen.


Podle odhadů bylo za posledních dvacet let ilegálně zastřeleno asi 500 rysů. Ze čtrnácti zvířat, které správa šumavského národního parku označila vysílačkou, pytláci patrně zabili už osm. V anonymním průzkumu Akademie věd z oslovených 204 myslivců v místech výskytu rysa dvacet přiznalo, že vzácnou šelmu zastřelilo. Ilegální lov způsobil prudký úbytek. Populace na  jihozápadě Čech byla v polovině devadesátých let odhadována na 120 kusů. Při posledním sčítání bylo nalezeno pouze do 80 zvířat.


Odměna má pomoci usvědčení pytláků a zároveň je odstrašovat od dalšího ilegálního lovu.


Večerníček je inspirován příběhem rysí samice Milky, jež na Šumavě po postřelení vykrvácela a zemřela v červnu 2004. Pitva ukázala, že před několika týdny porodila tři mláďata, která opuštěna musela během pár dní uhynout hladem. Právě tento případ motivoval také vypsání odměny.


Internetová stránka večerníčku: www.ceskatelevize.cz/program/10099270299.html


Další informace velkých šelmách, rysích hlídkách Hnutí DUHA a odměně: www.selmy.cz


Václav Chaloupek, autor nového večerníčku, řekl:

„Byl bych moc rád, aby seriál vzbudil zájem dětí o zvířata. Musíme být rádi za každý ekosystém, který funguje – a rys tomu velmi pomáhá. To se jasně ukázalo na Šumavě, kde rys udržuje v přírodní rovnováze stavy srnčí zvěře. Věřím, že večerníček rysům pomůže. Děti uvidí, jak je to krásné zvíře, a těžko pak jejich tatínek může přinést domů upytlačeného rysa. Dnes už není zabití zvířete vnímáno jako prestižní věc nebo hrdinství.“


Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:

„Rys je krásná šelma, která do české přírody neodmyslitelně patří. Neumím pochopit, jak může někdo zastřelit zvíře tak krásné, jako je rys ostrovid. Přesto se pytláci objevují. Zabíjení rysů se musí stát netolerovatelným skutkem, za který vás v hospodě nikdo nepochválí – potom odstřel ustane.“