Snědl vám medvěd svačinu? Potkali jste na výletě tři rysátka? Stopovali jste s dětmi vlky? Hnutí DUHA vyhlašuje soutěž o nejzajímavější dovolenkový zážitek s velkými šelmami.

Vzácné velké šelmy - vlci, rysi a medvědi - se vrací do českých hor, ale často je zabíjejí pytláci. Ilegální lovci střílí odhadem desítky rysů ročně. Hnutí DUHA a Českomoravská myslivecká jednota společně nabízejí odměnu sto tisíc korun za informace, které povedou k dopadení a usvědčení pytláka.

Do konce října může každý zaslat svůj příběh, reportáž či úvahu doplněné vlastními fotografiemi nebo kresbami na adresu soutez@selmy.cz nebo do kanceláře Hnutí DUHA. Zájemci najdou podrobnosti najdou na webu www.selmy.cz/soutez.

Soutěžící můžou popsat své vlastní setkání či setkání někoho blízkého s medvědem hnědým, vlkem či rysem ostrovidem. Pravidelní návštěvníci míst, kde jsou velké šelmy doma již dlouhá léta a lidé s nimi umějí vycházet, mohou vyprávět, jak se lidé přizpůsobují šelmám či naopak. A vítána jsou i svědectví, jak místní obyvatelé reagovali, pokud se rys, vlk či medvěd objevili v regionu náhle a nečekaně.

Soutěžní příspěvky mohou popisovat zážitky z České republiky či jiné země.

Nejlepší příspěvky bude vybírat komise složená z osobností, které se ochraně nejen velkých šelem dlouhodobě věnují. Patří mezi ně zooložka CHKO Beskydy Dana Bartošová, spisovatelka a bioložka Věra Koutecká, malíř a zoolog Ludvík Kunc, spisovatel a cestovatel Jaroslav Monte Kvasnica, zástupce ČSOP Radhošť František Šulgan a předsedkyně Hnutí DUHA Kateřina Ulmanová.

Tři výherci dostanou například knihu Posledná pevnosť, která vypráví o medvědech v Tatrách, filmy Strážca divočiny a Vlci v Lužici či mikiny a trička z biobavlny s motivy vlků.

Miroslav Kutal z Hnutí DUHA řekl:

I na poměrně lidnatém kontinentu jako je Evropa žijí tisíce vlků, rysů nebo medvědů. Denně patrně dochází k desítkám setkání lidí a divokých šelem, aniž by končily konfliktem nebo byly vůbec lidmi zaznamenány. Doufáme, že soutěž přinese alespoň střípky z těchto setkání nebo nové příběhy, které soužití lidí a velkých šelem doprovázejí. Nejlepší a nejzajímavější příspěvky vybere odborná porota a budou odměněny hodnotnými cenami."