Hnutí DUHA také spustilo nový web o rysech

Nové pohlednice s motivy vlka, rysa a medvěda od počátku července nabízí horské chaty a informační centra v Beskydech, Vsetínských vrších a Javorníkách. CHKO Beskydy jsou jedinou oblastí v ČR, kde se všechny tři velké šelmy trvale vyskytují. Turisté si pohlednice mohou zakoupit např. v chatě Moravia na Soláni, na Visalajích nebo v informačních centrech ČSOP na Pustevnách a na Pulčíně. Další majitelé chat si mohou o pohledy zažádat v Hnutí DUHA Olomouc.


Beskydy se staly domovem velkých šelem před více než deseti lety. Jako poslední k nám přišli ze Slovenska v roce 1994 vlci. Chovatelé se už většinou naučili svá stáda před útoky šelem chránit, přesto se šelmy těší u místních stále malé oblibě. Projekt, který Hnutí DUHA v Beskydech pořádá, má zvýšit povědomí o velkých šelmách a místním lidem ukázat, že šelmy neznamenají pro člověka vážnější nebezpečí, ale mohou naopak zvýšit atraktivitu regionu. To prokázala řada projektů ze západní Evropy, Ameriky, ale i např. z Rumunska nebo Polska.


Tento týden Hnutí DUHA také spustilo nové internetové stránky o rysu ostrovidovi, který je naší nejpočetnější velkou šelmou: www.selmy.cz/rys. Šelmy.cz jsou prvním českým webem o této nádherné kočkovité šelmě.


Miroslav Kutal z Hnutí DUHA řekl: „Přesto že v Beskydech se šelmy zabydlely už před několika lety, turisté se o jejich přítomnosti většinou dozví jen ze stop: jedná se především o noční a soumračná zvířata. Nyní si mohou na památku odnést alespoň některou s nádherných pohlednic, kde jsou vlci, rysové a medvědi zachyceni ve svém přirozeném prostředí.“


Projet ochrany velkých šelem v Beskydech byl podpořen v grantovém řízení MŽP a Nadací na ochranu zvířat.
Kontakt:


Miroslav Kutal:  miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel: 728 832 889


Od 6. do 31.7. 2007:  Lucie Rychlá: rychla.lucie@seznam.cz, 737 755 396