Na rozhraní Přerovska a Kroměřížska mezi obcemi Stará Ves a Kostelec u Holešova se zřejmě v polovině května pohyboval medvěd. Ochráncům zvířat to potvrdili tři místní obyvatelé, kteří zvíře zahlédli v časných ranních hodinách. Medvěd se mohl zatoulat z Beskyd do Hostýnských vrchů, řekl dnes ČTK Miroslav Kutal z Hnutí Duha v Olomouci, který se výskytem velkých šelem zejména v Beskydech dlouhodobě zabývá.


"Dva svědci mi nezávisle na sobě řekli, že medvěda viděli kolem 04:00 na silnici a pak zmizel do řepkového pole. Pokoušel jsem se najít nějaké důkazy jako například stopy či trus, ale bylo bohužel dost sucho. V hledání nebyl úspěšný ani místní myslivec," uvedl Kutal. Přesto považuje výpovědi svědků za věrohodné. Mají totiž zkušenosti s pozorováním zvířat a medvěda si člověk hned tak nesplete. "V této lokalitě nemáme z posledních let informace o tom, že by se tam medvěd objevil. Je ale možné, že se mohlo jednat o medvěda z Beskyd přecházejícího Hostýnské vrchy. U Kostelce končí větší lesní komplex, odkud se medvěd z Hostýnských vrchů mohl dostat," uvedl Kutal.


Podle něj se medvěd dokáže nepozorovatelně pohybovat i v kulturní krajině. Aktivní je zejména v noci a nad ránem. Spatřené zvíře bylo patrně divoké, neboť dále za sebou nenechalo žádné stopy. "Pokud by to byl medvěd, který byl odchován člověkem a třeba někomu utekl, bylo by o něm více zpráv. Snažil by se totiž získat potravu i blíže člověku, protože by se lidí tak nebál," soudí Kutal. Podle něj se lidé medvěda bát nemusí, protože je velmi plachý a žije skrytě. "Pokud by ho někdo pozoroval, není třeba dělat paniku. Je to přirozený pohyb zvířete, který se jen dostal do krajiny, která pro něj není ideální, a musí najít cestu zpět," doplnil Kutal.


Hnutí Duha uvítá každé zprávy o výskytu této či dalších šelem. Lidé mohou přímo vyplnit formulář na www.selmy.cz. Nejvhodnější podmínky pro medvěda v tuzemsku jsou v Beskydech, kde žije do pěti kusů těchto zvířat. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je medvěd hnědý chráněným druhem a je klasifikován jako kriticky ohrožený. Chráněn je také podle evropské legislativy. Přesto ochránci přírody letos počátkem května zaznamenali v Beskydech případ, kdy patrně pytlák medvěda zabil. Zvíře vyvrhl, nechal si maso a trofeje a zbytky těla odhodil v pytli do řeky Ostravice.