Mnozí farmáři vidí rudě, když najdou na pastvinách stopy po vlčí smečce. Především v období, kdy krávy rodí na pastvinách telata, si vlci vybírají na stádech krvavou daň. Chovatelé dobytka vyhlásili vlkům válku.


Kanadský zoolog Marco Musiani z University of Calgary posbíral data o vlčích útocích na stáda v kanadské provincii Alberta a v třech státech USA a srovnal je s údaji o opatřeních, kterými se farmáři snažili situaci řešit. Pokud by mělo zabíjení vlků snížit počet útoků na stáda, museli by farmáři každoročně zabít až polovinu vlčí populace. To je v mnoha oblastech zcela nereálné.


Zabíjení vlků je akt pomsty, ale dalším škodám nezabrání, říká Musiani. Na uvolněné místo zabitého vlka nastoupí další šelma. Je to, jako kdybyste předpokládali že uvězněním několika zločinců zlikvidujete kriminalitu. Absolutní bezpečí by stádům zajistilo jen vyhubení vlků. Pokud mají lidé a vlci žít vedle sebe, je nutné smířit se se škodami, které šelmy občas napáchají. Musiani doporučuje, aby farmáři dostávali za škody napáchané vlky finanční kompenzace.