English version

Proč vznikly vlčí a rysí hlídky

 

Ludvík KuncS myšlenkou dobrovolných hlídek přišel před mnoha lety ostravský zoolog a ochranář Ludvík Kunc. „Když jsem s tím začínal, žilo u nás jen pár rysů. A protože jsou Beskydy přeci jen rozsáhlé území, vybral jsem si oblast Smrku a Kněhyně, kde se mi to zdálo rysům nejbližší. Měl jsem dost času, takže jsem tudy procházel dvakrát třikrát týdně. Tlapal jsem všude. Polesný, co tam tehdy byl, mi říkal, že měl kolikrát na mě namířeno, že mi hlavu ustřelí, vzteky, jenom prostě proto, že jsem tam byl pořád. A o to mi šlo, aby nikdo z těchto lidí neměl jistotu, že jsou v lese sami" (Sedmá generace, 12/2004).

 

 

Po příchodu vlků na naše území v polovině devadesátých let 20. století se strhla proti těmto šelmám vlna odporu a vlci začali být nelítostně stříleni: „Na české straně Beskyd bylo zabito pět vlků. Chtěl jsem mít doklad, že k tomu opravdu došlo. Mluvil jsem s člověkem, který mi říkal: ‚Já ti přísahám, já jsem je viděl. Vím, kdo to je, ale nechtěj po nás, abychom to někde veřejně říkali. Vždyť nám podpálí chalupu.' A tomu člověku věřím na dvě stě procent", poznamenává k problematice opět Ludvík Kunc.

„Když se v Beskydech objevili vlci, vzniklo zděšení - jak u chovatelů, kterým se po desítkách ztrácely ovce, tak zároveň u úředníků ze správy CHKO, kteří nevěděli, jak s novou situací naložit. Zákon o náhradě škod platí teprve od roku 2000," říká Leo Košťál ze Sdružení Beskydčan. Více...

vlk stočený do klubíčka

Prokázat vinu konkrétnímu pytlákovi je však velmi obtížné, ne-li nemožné. Zákonná ochrana je proti pytlákovi s kulovnicí na posedu bezzubá. Proto Hnutí DUHA zahájilo společně se sdružením Beskydčan v roce 1999 projekt Záchrana a návrat velkých predátorů, jehož součástí je vedle besed, přednášek, výstav, mediální kampaně a snahy o změnu legislativy také terénní monitoring prováděný vlčími hlídkami. V reakci na stále častější případy nelegálního odstřelu rysa ostrovida na Šumavě startuje v lednu 2005 projekt rysích hlídek, koordinovaný Hnutím DUHA Praha ve spolupráci se Správou CHKO Šumava.

rys na Šumavě

 

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr