English version

Falzifikáty stop nebyly dokonalé, medvěd pod železniční podchod zatím nezavítal

Falzifikáty stop nebyly dokonalé, medvěd pod železniční podchod zatím nezavítal

8.11.2010, Hnutí DUHA Olomouc

Hnutí DUHA po důkladném prošetření zjistilo, že medvědí stopy v podchodu pod železničním mostem v Jablunkově byly pravděpodobně podvrhem. Někdo je nejspíš uměle vytvořil pomocí  sádrových odlitků. „Medvědí stopy jsou charakteristické a těžko zaměnitelné s jiným druhem šelmy, a proto jsme nejprve neměli důvod je podrobněji zkoumat. Pečlivější analýzou původních fotografií, odlitku stopy a srovnáním s dalším dokumentačním materiálem z Beskyd a ze Slovenska jsme však zjistili, že sled stop a některé detaily na odlitcích neodpovídají skutečným stopám, jaké by přirozeně se pohybující zvíře zanechalo,“ uvedl Miroslav Kutal, vedoucí projektu ochrany velkých šelem v Beskydech.

Mapovatele, který stopy původně našel, nenapadlo o pravosti pochybovat, protože medvědí otisky  našel v blátě i půl kilometru od migračního koridoru.

Sledování průchodnosti migračních objektů, které současně využívají i lidé, má jistá omezení a v době mimo souvislou sněhovou pokrávku se nelze spolehnout jen na sledování stopních drah. Hnutí DUHA proto bude využívat další metody, jak sledování procházejících zvířat provádět s vyšší důvěryhodností pro případ, že by někdo chtěl monitoring záměrně mařit.

Miroslav Kutal dodal: „Zpočátku jsme se nechali trochu nachytat, ale každopádně tomu, kdo falešné medvědí otisky vytvořil, děkujeme. Potvrdil nám, že pouhé sledování stopních drah pod mostem není kvůli množství lidí, kteří se v okolí pohybují, zcela spolehlivé. Metody monitoringu migračních objektů musí být nezpochybnitelné, aby se v praxi ověřilo, jak široké průchody zvířata skutečně potřebují.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr