English version

Šelmy zvyšují kvalitu lovné zvěře, říká nová studie

Srnci tlustší díky rysům, prasata za zdraví vděčí vlkům

8.4.2008, Hnutí DUHA

Výskyt vlků nebo rysů výrazně zvyšuje kvalitu populace lovné zvěře, protože divoké šelmy přirozeným výběrem odstraňují slabé a nemocné kusy, uvádí nová studie Hnutí DUHA [1].

Ekologická organizace ve středu (9. 4.) pořádá v Beskydech mezinárodní odborný seminář o ochraně velkých šelem [2]. S experty z řady evropských zemí bude diskutovat také přední světová autorita: profesor David Mech z americké Minesotské univerzity, který ve Světovém svazu ochrany přírody IUCN vede pracovní skupinu pro vlky [3].

Nová publikace – která je určena hlavně myslivcům a lesníkům – vysvětluje některé hlavní pověry, které se o rysech či vlcích šíří. Shrnuje také důležité výsledky odborných výzkumů z České republiky i dalších zemí:
Hnutí DUHA ve studii také ze srovnání údajů o průměrné porodnosti a úmrtnosti se skutečnými stavy propočetlo, že pytláci v českých lesích během roků 1997–2003 odstřelili asi 230 vzácných rysů. Celkový počet ilegálně zabitých zvířat od začátku osmdesátých let činí asi 500 kusů, říká ekologická organizace.

Profesor Mech rovněž vystoupí v úterý večer na přednášce v Praze, kterou ve spolupráci s Hnutím DUHA a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy pořádá nakladatelství Élysion [4].

Kompletní studie ke stažení: www.hnutiduha.cz/publikace/velke_selmy_myslivost.pdf

Miroslav Kutal z Hnutí DUHA řekl:
„Rysi či vlci nejenže do horských lesů patří, ale také v ekosystému hrají velmi důležitou roli. Potvrzuje to řada výzkumů z různých zemí – českých, evropských i amerických. Mají dobrý vliv na zdravotní stav a kondici zvěře., protože soustavně loví nemocné či slabé kusy, a také pomáhají udržovat přírodní rovnováhu. Třeba na Slovensku platí, že kde se vyskytují vlci, prakticky chybí nebezpečná nemoc klasický mor prasat. Ale vzácné šelmy nadále střílí pytláci. Když vezmete čísla o průměrné porodnosti a úmrtnosti a srovnáte je se skutečnými stavy, vidíte, že v českých horách během let 1997 až 2003 prostě někam zmizelo přes dvě stě rysů. Evidentně se stali obětí pytláků. Během posledních dvou desetiletí číslo bude činit asi pět set kusů.”


Poznámky:

[1] Kutal, M.: Velké šelmy v českých lesích: význam přítomnosti vlků, rysů a medvědů z pohledu ochrany přírody a myslivosti, Hnutí DUHA, Olomouc, https://www.selmy.cz/data/Infolist_Velke_selmy.pdf

[2] Seminář probíhá v Malenovicích (okr. Frýdek-Místek) ve středu 9. dubna. Koná se s podporou Nadace na ochranu zvířat. Podrobný program: www.selmy.cz/akce/?id=50

[3] www.davemech.org

[4] Nakladatelství Élysion před několika měsíci vydalo český překlad Mechovy knihy Arktický vlk. Je ji možné zakoupit v knihkupectví Sedmé generace nebo objednat u vydavatele (www.wolves.elysion.cz)

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr