English version

Celní správa zabavila při domovní prohlídce na Klatovsku koncem června mrtvého rysa

Celní správa zabavila při domovní prohlídce na Klatovsku koncem června mrtvého rysa

Tiskový komentář Hnutí DUHA Olomouc k vyšetřování případu pravděpodobného upytlačení rysa

13.7.2021, Šelmy.cz, Deník Právo, iROZHLAS.cz

Deník Právo dnes přinesl přelomové informace v historii vyšetřování případů pytláctví chráněných šelem v České republice. Více informací je ve výběru z tisku na serveru iROZHLAS.cz.

 

Celní správa koncem června zabavila při domovní prohlídce na Klatovsku mrtvého rysa. Muž, který chráněnou šelmu uchovával, je v současné době vyšetřován pro podezření z pytláctví této šelmy. Zároveň je však důležité uvědomit si, že i držení a manipulace s tímto chráněným živočichem je bez patřičných výjimek nelegální. 

Při zdárném dokončení vyšetřování by se mohlo jednat o první úspěšně vyřešený případ pytláctví některé z velkých šelem v České republice. V takovém případě by šlo jednoznačně o historický milník, jelikož za 21 let aktivit Hnutí DUHA na ochranu velkých šelem ještě žádný případ pytláctví vyřešen nebyl, ačkoliv jich není málo. Jen z minulého roku je znám minimálně jeden případ pytláctví vlka na Kokořínsku, v Beskydech byl pak loni upytlačen rys Olda. Další případ upytlačeného rysa zdokumentovali také dobrovolníci Rysích hlídek v loňském roce při své činnosti v jižních Čechách. Vyšetřování všech těchto případů nevedlo k odhalení pachatele a bylo odloženo. Navíc případy pytláctví, o nichž se dozvíme, jsou pravděpodobně jen zlomkem z celkového počtu nelegálně ulovených chráněných zvířat. Tento druh environmentální kriminality je tak v Česku dosud silně podceňovaným problémem.

Na pravděpodobné upytlačení rysa v regionu jsme celní správu upozornili poté, co se na nás se svým podezřením obrátil místní občan, který se o programu Hnutí DUHA na ochranu a monitoring rysů dozvěděl z reportáže o telemetrii rysů v Beskydech. Potvrzuje se tak, že kromě kompetentních vyšetřovacích orgánů je základním předpokladem úspěšného potírání pytláctví vzácných druhů zájem a pomoc veřejnosti.


Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA, řekl:

„Celý případ je souhrnem několika důležitých zlomových bodů v historii ochrany velkých šelem v České republice. Zájem státu o důkladné prošetření podezření z pytláctví je jedním ze základních kamenů potírání ilegálního lovu chráněných živočichů. Zlomovým je také nalezení poměrně průkazných důkazových materiálů v podobě mrtvého rysa, kterého podezřelý ilegálně uchovával. Klíčovým předpokladem k zabavení těla ilegálně uskladněného těla rysa byly důkazy, které zajistil místní občan. Zákon je bezzubý, pokud ho nikdo nevymáhá. Bez spolupráce veřejnosti a bez celospolečenského odmítnutí pytláctví nebude legislativa, zaručující velkým šelmám zákonnou ochranu, nikdy dostatečná." 


Pro více informací kontaktujte Miroslava Kutala, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz.


Práce Hnutí DUHA Olomouc na ochraně a monitoringu velkých šelem probíhá i díky podpoře individuálních dárců – Přátel velkých šelem. Přidejte se prosím také na www.selmy.cz/podpora.

Copyright © Hnuti DUHA Olomouc

vytvořil Michal Kandr