Broumovsko, Máchovo jezero, Krušné hory nebo Šumava. To jsou oblasti, ve kterých se pohybují vlčí smečky. Mohou být další z těchto oblastí Rychlebské hory nebo Jeseníky? Přináší návrat vlků do jejich původní domoviny nebezpečí pro člověka nebo rizika střetu zájmů s chovateli hospodářských zvířat? Nejenom tyto otázky padnou zítra od 17 hodin v Kulturním domě ve Starém Městě pod Sněžníkem, kde Hnutí DUHA Olomouc pořádá besedu s názvem „Návrat velkých šelem na sever Moravy”.


Program zahájí promítání mezinárodně oceněného dokumentu Causa Carnivora, který hledá odpověď na otázku, co brání velkým šelmám v návratu do naší krajiny. Následují přednášky o znovuosidlování našeho území vlky, o preventivních opatřeních k zabezpečení stád hospodářských zvířat a o telemetrickém sledování rysa ostrovida v Moravském krasu. S těmito tématy blíže seznámí experti na velké šelmy Miroslav Kutal a Michal Bojda [1].

Po prezentacích začne moderovaná beseda o problematice soužití s velkými šelmami, které se zúčastní také chovatelka hospodářských zvířat z Broumovska, na jejíž stádo zaútočili vlci na jaře loňského roku.

Beseda je určena nejen chovatelům a myslivcům, ale i zájemcům z řad široké veřejnosti. Vstup je zdarma. Na organizaci akce se kromě Hnutí DUHA Olomouc podílejí také AOPK ČR - CHKO Jeseníky, Lesy ČR s.p. a PRO-BIO.

„Krajina Rychlebských hor a Jeseníků nabízí rysům a vlkům ideální místo k životu. Je zde dostatek potenciální kořisti, rozsáhlé lesní komplexy i dostatečná nabídka klidových míst. Díky zkušenostem s návratem vlků do jiných oblastí naší republiky můžeme zdejší chovatele s předstihem seznámit s problematikou návratu této psovité šelmy, představit jim účinná preventivní opatření a poskytnout konzultace k případnému financování realizace těchto opatření,“ říká Jiří Beneš z Hnutí DUHA Olomouc, koordinátor terénního monitoringu velkých šelem v širší oblasti Jeseníků.

„Loňské nečekané návštěvy vlků nás zastihly naprosto nepřipavené, o to bolestnější byly ztráty na našich drahých zvířatech. Hořké vzpomínky však naštěstí zůstaly minulostí a opatření, která jsme realizovali, jsou už více než rok a půl 100% účinná i přesto, že kolem nás se škody opakují. Věřím, že se nám při troše dobré vůle bude i nadále dařit stáda uchránit a vlci přispějí k narovnání ekosystému v naší tolik milované, jedinečné krajině,“ říká Lenka Štíhlová, chovatelka hospodářských zvířat z Broumovska.

[1] Více o M. Kutalovi a M. Bojdovi na https://www.selmy.cz/o-nas/nasi-lide/

 

Kontakty:


Jiří Beneš, Hnutí DUHA Olomouc, jiri.benes@hnutiduha.cz