O nadcházejícím víkendu se více než dvacet zájemců o monitoring a ochranu velkých šelem zúčastní terénního semináře na Třeštíku v CHKO Beskydy. Obdobná školení v severních a středních Čechách v posledních měsících absolvovalo přes 60 nových dobrovolníků.

Letos Hnutí DUHA pořádá rekordních osm seminářů pro nové zájemce o Vlčí a Rysí hlídky od Šumavy přes severní Čechy a Jeseníky až po Beskydy. S rozšiřujícími se populacemi šelem stoupá i záliba o víkendy zaměřené na mapování šelem. Letos se v České republice potvrdil výskyt tří vlčích smeček, počet rysů se odhaduje na 80 dospělých zvířat. Mezi další zajímavé úlovky z fotopastí Hnutí DUHA patří hrající si vlčata v CHKO Kokořínsko- Máchův kraj či nové důkazy o rozmnožování rysa ostrovida v Novohradských horách.

Noví zájemci o monitoring velkých šelem se o tomto víkendu dozví vše o podstatné o životě a rozšíření skrytě žijících vlků, rysů a medvědů, významu pro naši přírodu a základech terénní práce, kterou dobrovolníci připívají k ochraně vzácných zvířat. Budou zde přednášet experti z Hnutí DUHA, správy chráněné krajinné oblasti Beskydy a národního parku Malá Fatra ze Slovenska.

Během následujících víkendů se uskuteční další semináře také v Jeseníkách, v Javorníkách (CHKO Beskydy) a na Šumavě. Pro zájemce o účast na některém z podzimních školení jsou stále volná poslední místa. Přihlášky jsou dostupné na stránkách www.selmy.cz/hlidky/aktualni-uvodni-seminare/. Školení se uskuteční na následujících místech a termínech:

4.–6.11. CHKO Beskydy, Bumbálka

18.–20.11. CHKO Jeseníky, Lipová-lázně

25.–27.11. CHKO Beskydy, Huslenky

25.–27.11. NP Šumava, Prášily

9.–11.12. Pošumaví, Prachatice

Miroslav Kutal, koordinátor Hnutí DUHA Olomouc, řekl: 

Vlčí hlídky fungují už 17 let. Těší nás, že zájem lidí neopadá – naopak. Loni jsme rozšířili monitoring do Jeseníků. Letos máme za sebou tři úvodní semináře Vlčích hlídek v Máchově kraji a v Jizerských horách, kde jsme už vyškolili více než šest desítek nových zájemců. Tím ale nekončíme: v listopadu a prosinci nás čeká dalších pět seminářů – v Beskydech, Jeseníkách a na Šumavě.

Dana Bartošová, zooložka Správy CHKO Beskydy, řekla:

Pořádání Vlčích hlídek  Hnutím DUHA je velmi záslužné nejen kvůli monitoringu velkých šelem a kontrole území s jejich výskytem, ale i  z hlediska osvěty veřejnosti. Účastníci se dovědí spoustu informací o rysech, vlcích a medvědech  a seznámí se  s přírodním prostředím, kde jsou velké šelmy doma. Pokud mají štěstí, mohou vidět stopy a další pobytové znaky  těchto  vzácných zvířat. A pobyt v karpatské přírodě, ve které nechybí velcí predátoři, dodá těmto pochůzkám vždy nádech dobrodružství.

Kontakty:

Miroslav Kutal, koordinátor Hnutí DUHA Olomouc, miroslav.kutal@hnutiduha.cz

Michal Bojda, koordinátor Vlčích hlídek na Třeštíku, michal.bojda@hnutiduha.cz

Dana Bartošová, zooložka Správy CHKO Beskydy, dana.bartosova@nature.cz

Projekt byl finančně podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska Ministerstva životního prostředí.